Urnik ali rok, kako dolgo se bodo letalski napadi nadaljevali, ne obstaja. Za pomoč Iračanom, da se postavijo po robu skrajnim sunitom in da znova stabilizirajo svojo državo, je po besedah Obame potreben čas. Ponovna krepitev iraške vojske in povrnitev zaupanja in podpore med samimi suniti je "dolgoročen projekt", je opozoril in dodal, da bi lahko trajalo mesece.
Priznal je, da je bilo napredovanje IS v Iraku v zadnjih tednih hitrejše, kot so napovedovali obveščevalci in pričakovali politični odločevalci. Dejal je, da so ZDA med drugim okrepile vojaško pomoč kurdskim silam pešmergam, ki se na severu Iraka spopadajo s skrajneži.
A kot je poudaril, so rešitve za težave, ki smo jim priča v Iraku, predvsem politične, ne vojaške. Napredek je odvisen od tega, ali bo Iračanom uspelo stopiti skupaj in oblikovati vključujočo vlado, ki bo odražala versko in socialno raznolikost države, je poudaril Obama in tako okrcal politike v Bagdadu, ki se nikakor ne morejo dogovoriti o oblikovanju nove vlade.
Glede humanitarne pomoči za več deset tisoč pripadnikov verskih manjšin, večinoma jazidov, ki so v strahu za življenje pred skrajneži zbežali na goro Sindžak, je Obama zatrdil, da se dostavljanje paketov s hrano in vodo nadaljuje. Po podatkih State Departmenta naj bi do včeraj popoldne dostavili že več kot 36.000 paketov gotove hrane in več kot 31.000 litrov vode.
Kot je še dodal Obama, so precej gotovi, da pripadniki IS ne bodo odšli na samo goro in pobili ljudi, vendar pa je vzpostavitev varnega koridorja, po katerem bi jih lahko dejansko rešili z gore, logistično zahteven korak, ki terja čas.
Poslanka jazidov Vian Dakil je sicer včeraj opozorila, da lahko ljudje na gori preživijo le še kakšen dan ali dva, nato bodo začeli množično umirati.
Francija in Velika Britanija po besedah Obame medtem prizadevanja ZDA v Iraku "močno podpirata" ter sta obljubili sodelovanje pri humanitarni pomoči. To sta Obami po telefonu zatrdila britanski premier David Cameron in francoski predsednik Francois Hollande. Iz Londona in Pariza so sicer že v petek sporočili, da pri napadih v Iraku ne nameravajo sodelovati.
Takoj potem ko je pred Belo hišo znova spregovoril o položaju v Iraku, se je Obama vsem težavam v svetu in doma navkljub odpravil na poletne počitnice, ki bodo trajale približno dva tedna. Že tradicionalno Obamovi odhajajo na majhen otok Martha's Vineyard v Novi Angliji ob vzhodni obali ZDA.
Obama: Urnika v Iraku nimamo, potreben bo čas
10. avg. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriški predsednik Barack Obama je tik pred odhodom na poletne počitnice znova spregovoril o razmerah na severu Iraka, kjer so ZDA v petek začele s ciljnimi letalskimi napadi na sunitske skrajneže. Kot je dejal, so letala že "uspešno uničila orožje in opremo" pripadnikov Islamske države (IS), a za rešitev tega problema bo potrebno "nekaj časa".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke