sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

viola Ekipa24.si

Diverzantska akcija: Viole v Ljubljani napadle ...

marko-milosavljević Njena.si

Poroka na prvi pogled: Marko le odigral ...

matej mohoric 24 mm Ekipa24.si

Matej Mohorič o nedolžni ureznini, ki mu je niso...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Obama priznal: Največja letošnja napako je slab start Obamacara

Deli na:
Obama priznal: Največja letošnja napako je slab start Obamacara

Foto: Reuters

Ameriški predsednik Barack Obama je na svoji zadnji letošnji novinarski konferenci kot največjo letošnjo napako izpostavil klavrn začetek izvajanja zdravstvene reforme. Obama sicer pričakuje, da bo v letu 2014 boljše, tako za reformo kot za ameriško gospodarstvo.

Obama je zadnjič v letošnjem letu stopil pred novinarje z le 41-odstotno javno podporo ankete CNN. To je za 14 odstotkov nižje kot ob začetku 2013. Delo predsednika kot preveč levičarsko ocenjuje 40 odstotkov tistih, ki ga ne odobravajo, kot preveč desničarsko pa 12 odstotkov. Na vprašanje ali je bilo letošnje leto zanj najslabše doslej, se je Obama nasmejal. Odgovoril je, da ne in pripomnil, da so ga novinarji doslej v petih letih že najmanj 15-krat spravljali v preran politični grob.

Kljub temu je bilo letošnje leto za Obamo nedvomno slabo predvsem zaradi zdravstvene reforme. Zatrdil je, da se je od 1. oktobra preko spletne strani zvezne vlade in zveznih držav zdravstveno zavarovalo milijon ljudi, kar pa je še vedno izjemno malo, saj za uspeh reforme potrebujejo več deset milijonov ljudi. Poleg tega se spletne strani za zavarovanja še vedno ubadajo s tehničnimi težavami, kljub temu, da je Obama v slogu predhodnika Georgea Busha med vojno v Iraku, že razglasil zmago.

Mlinski kamen zdravstvene reforme bo demokrate obremenjeval tudi prihodnje leto, in sicer vse do kongresnih volitev novembra, še posebej zato, ker so se republikanci odpovedali proračunskim blokadam zaradi katerih so izgubljali podporo javnosti. Američani se morajo zavarovati, če ne bodo plačali davčno kazen, zavarovati pa se ne morejo ker reforma ne deluje. Zaradi tega, pa tudi ker stroški zavarovanja še naprej naraščajo, reforma izgublja podporo tudi med demokratskimi volivci.

Obama je dejal, da bo leto 2014 prelomno kar se tiče pospešitve gospodarske rasti, sam pa si bo še naprej prizadeval za ustvarjanje novih delovnih mest. Kongresni dogovor o proračunu za prihodnji dve leti je Obama pohvalil z besedami, da je še prezgodaj govoriti o obdobju sodelovanja, vendar pa vsaj ni več nenehnih blokad.


Glede reform delovanja Agencije za nacionalno varnost (NSA) Obama ni povedal nič novega. Priporočila posebnega odbora je dobil, vendar pa odločitev o spremembah še ni sprejel. O nekdanjem analitiku NSA Edwardu Snowdnu, ki je od poletja v javnost pošiljal podrobnosti o obveščevalnih dejavnostih, Obama ni želel govoriti. Poudaril je, da je usoda Snowdna v rokah pravosodja.

Je pa dejal, da so objave prizadele veliko škodo obveščevalnim dejavnostim in diplomaciji ZDA. Obama obveščevalnim agencijam zaupa, da ne "vohljajo" doma, ne glede na vse kar je bilo objavljeno o nadzoru Američanov. Priznal pa je, da obstaja morda drug način, da se "mački sname koža". O tem se bo odločil prihodnje leto.

Ne glede na to, da je Snowden za Obamo kriminalec, pa je debato, ki je nastala zaradi njegovih objav pozdravil. Ob tem je kritiziral tuje države, ki kritizirajo ZDA zaradi obveščevalnih dejavnosti in se pridušal, da so ZDA država, kjer spoštujejo zakone in človekove pravice. Novinarje je opozoril, da bi ga v primeru novega terorističnega napada na ZDA verjetno spraševali zakaj obveščevalne agencije niso delale bolje.

Na novinarski konferenci, preden se je z družino čez praznike odpravil na Havaje, je Obama odgovarjal na številna druga vprašanja. Glede Irana je dejal, da ni nobene potrebe za to, da kongres sprejme nove sankcije zaradi jedrskega programa. Iran ima zdaj priložnost, da dokaže, da gre za miroljuben program, ki nikogar ne ogroža. Če se bo vrnil na stara pota, pa bo tudi Obama podprl nove sankcije.

Predsednik ZDA v prihodnjem letu pričakuje potrditev imigracijske reforme, veseli se vrnitve ameriških vojakov iz Afganistana in upa, da bo mogoče sprejeti kakšne omejevalne ukrepe glede orožja.