Obama je povedal, da je že dolgo časa opozarjal Isil, naj ne ogroža strateško pomembnega kurdskega mesta Erbil na severu Iraka. Islamski skrajneži so se v četrtek mestu približali in zato je dal zeleno luč za zračne napade nanje, če bodo skušali priti v mesto.
Podpredsednik ZDA Joe Biden je po telefonu poklical vodjo iraških Kurdov Masuda Barzanija in mu zagotovil, da bo Obama storil vse, kar bo potrebno za zaščito Američanov v mestu. ZDA so od začetka ofenzive Isila v Irak poslale okrog 800 vojaških svetovalcev za pomoč iraški vladi in 40 se jih nahaja v Erbilu.
Obama je hkrati odobril odmetavanje hrane in vode ljudem, ki so se pred nasiljem sunitskih skrajnežev zatekli na goro Sindžar iz istoimenskega mesta. Gre za kristjane in pripadnike kurdske etnične skupine jazidov. "Nedolžne družine so soočene z izbiro, ali se spustijo z gore in jih pobijejo, ali pa ostanejo in počasi umrejo od lakote. Moramo preprečiti genocid in Amerika prihaja na pomoč," je dejal Obama.
Televizija NBC je poročala, da so tri ameriška letala čez noč že dostavila prvo pomoč. Eno transportno letalo C-17 in dve letali C-130 so v spremstvu dveh lovskih letal F-18 odvrgli 56 zavojev z vodo in 16 zavojev s hrano. Za takšno pomoč je v Varnostnem svetu ZN v četrtek nekaj ur pred nastopom Obame zaprosil iraški veleposlanik Ali al Hakim.
Izredno sejo Varnostnega sveta ZN je v New Yorku sklicala Francija, ki je prav tako ponudila pomoč Kurdom na severu Iraka. Varnostni svet ZN je sprejel soglasno predsedniško izjavo s pozivom svetu, naj pomaga iraški vladi pri soočanju s humanitarno krizo zaradi nasilja. Isil je konec preteklega tedna v okolici mesta Sindžar porazil kurdsko vojsko in na istoimensko goro je pobegnilo več deset tisoč jazidov in kristjanov.
Na gori so od nedelje brez zavetja, hrane, vode in zdravil. Varnostni svet je v izjavi preganjanje manjšin v Iraku označil kot možen zločin proti človečnosti, obsodil napade Isila in izrazil veliko ogorčenje zaradi več tisoč notranje razseljenih oseb v Iraku.
Nemška tiskovna agencija dpa poroča, da so sile Isila zavzele več krščanskih mest na severu Iraka, zaradi česar je na območja pod nadzorom Kurdov pobegnilo 100.000 ljudi. Isil je med drugim zavzel največje krščansko mesto v Iraku Karakuš in okoliške vasi. Pred tem so že zavzeli večinsko krščansko mesto Talkef severno od drugega največjega mesta v Iraku Mosul.
Mosul je Isil zavzel že prej in kristjane v mestu silil v spremembo vere, jih pobijal ali izganjal. Po nekaj zmagah nad kurdskimi enotami se je Isil začel približevati Erbilu, kar je bilo, kot kaže, preveč za Washington.
Obama avtoriziral zračne napade na Isil v Iraku
8. avg. 2014 8:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriški predsednik Barack Obama je po televiziji sporočil Američanom, da je dal zeleno luč za ciljne zračne napade za zaščito ameriških interesov in iraškega prebivalstva pred nasiljem Islamske države Iraka in Levanta (Isil). Pred tem se je v New Yorku sestal Varnostni svet ZN in pozval svet, naj pomaga iraški vladi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke