palestina Svet24.si

Bo Slovenija med prvimi priznala Palestino?

profimedia-0856756263 Svet24.si

Ukrajina bo v vojsko novačila zapornike

panvita Necenzurirano

3.000 hektarjev v roke Hrvatov: kaj vse je čudno ...

PERNULA mala seva-xx Reporter.si

Poglejte to razkošje nad Izolo: največja posest ...

Rhea Bullos Ekipa24.si

'Superge' za 200 evrov? Ne, tudi tako se lahko ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

ekipa ilek stuhec Ekipa24.si

Kaj je narobe? Slovenci bežijo v tujino! Jih doma...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Novi filipinski predsednik: Umori novinarjev so v določenih primerih upravičeni

Deli na:
Novi filipinski predsednik: Umori novinarjev so v določenih primerih upravičeni

Foto: Getty Images

Sporni novoizvoljeni filipinski predsednik Rodrigo Duterte je dejal, da so umori novinarjev v določenih primerih upravičeni. Kot je dejal v torek zvečer na novinarski konferenci v rodnem Davau na jugu Filipinov, se dobrim novinarjem, ki ljudem posredujejo resnico, ne bo nič zgodilo, skorumpiranih pa ne bo rešila niti pravica do svobode izražanja.

"Samo zato, ker si novinar, še nisi varen pred atentatom, če si sicer kurbin sin," je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudaril Duterte v odgovoru na vprašanje, kako se bo kot predsednik lotil vprašanja umorov novinarjev.

Ob tem je Duterte, ki bo kot novi predsednik prisegel 30. junija, omenil smrt novinarja in politika Juna Pale, ki je bil leta 2003 ubit v Davau. "Nočem okrniti spomina nanj, a bil je gnil kurbin sin. To si je zaslužil," je dejal.

Sindikat filipinskih novinarjev se je na njegove izjave odzval z ogorčenjem. "Nič ne upravičuje umorov novinarjev," so poudarili. V odzivu so še zapisali, da je Duterte omadeževal imena 176 novinarjev, ki so bili na Filipinih umorjeni od leta 1986, in spomin nanje. Po mnenju novinarske organizacije je predsednik odprl "sezono lova", da bi utišal medije.

Umori novinarjev so na Filipinih dokaj pogosti. Najnovejši se je po poročanju medijev zgodil minuli petek, ko je bil novinar ustreljen v prestolnici Manila.

Eden najbolj krvavih obračunov z novinarji na Filipinih se je zgodil leta 2009, ko je bilo med 58 ubitimi v napadu zaradi političnega rivalstva tudi 32 novinarjev. Zaradi pokola poteka sodni proces proti več kot 100 ljudem, med njimi več članov družinskega klana Ampatuan, ki naj bi stal za napadom. Duterte je nekdanjega odvetnika klana Salvadorja Panela imenoval za svojega tiskovnega predstavnika, kar so sorodniki žrtev in novinarske organizacije ostro obsodili.

Odbor za zaščito novinarjev s sedežem v New Yorku je v indeksu držav z največ nepojasnjenimi umori novinarjev lani Filipine uvrstil na četrto mesto.