Izraz konklave izhaja iz latinskega izraza cum clave, ki pomeni pod ključem. "To simbolično pomeni, da so kardinali zaprti, stran od javnosti, da bi lahko v miru razmislili in pod vodstvom Svetega Duha z molitvijo in medsebojnim pogovorom spoznali, kateri kandidat bi bil najbolj primeren za papeža," je pojasnil Saje.
Na eni strani gre za povsem preprost administrativni postopek izbiranja novega papeža. A Saje kot še pomembnejši vidik izpostavlja duhovni proces. Kardinali so namreč že pred samim začetkom konklava veliko molili, zbirali so se tudi ob duhovnih nagovorih.
"Vsa Cerkev je zbrana v molitvi k Svetemu Duhu, da bi kardinali imeli pravi navdih, da bi izvolili tistega človeka, ki je ta trenutek primeren za vodstvo Cerkve," pojasnjuje Saje.
Tudi sam konklave se bo začel z mašo pro papa eligendo - za izvolitev papeža, ki se bo najverjetneje zgodila v torek dopoldne. Popoldne pa se bodo kardinali zbrali v Sikstinski kapeli, kjer se bodo začele volitve.
"Na začetku bodo pri izvedbi volitev lahko pomagali nekateri pomočniki, ko pa se začnejo same volitve, se vrata od znotraj zaklenejo in razen kardinalov ne sme biti prisoten nihče," poudarja Saje.
Bistvo postopka samega konklava je namreč v tem, da poteka v popolni tajnosti in izoliranosti od zunanjega sveta. Za tiste kardinale, ki bi prekršili molčečnost, je zagrožena tudi kazen.
Sama glasovanja bodo predvidoma potekala po štirikrat na dan. Prvo in mogoče tudi drugo glasovanje bi tako lahko izvedli že v torek popoldne, nato pa vsak naslednji dan. "Če papež ne bi bil izvoljen kmalu, v treh dneh, se volitve za en dan prekinejo, kardinali pa se zberejo k molitvi in posvetovanju, da ugotovijo bolj natančno in evidentirajo morebitnega novega papeža," je pojasnil Saje. Zatem postopek nadaljujejo.
Sogovornik sicer izpostavlja neuradne podatke, da je bil papež Janez Pavel II. izvoljen po osmih, papež Benedikt XVI. pa po štirih krogih volitev. "Predvidevamo, da se konklave lahko konča že prihodnji teden," tako pojasnjuje Saje, ki pa poudarja, da je nemogoče kar koli napovedovati.
Kako hitro bi lahko volitve dale novega papeža, je namreč težko ugibati tudi zaradi dejstva, da javnost nima natančnih podatkov, o čem se kardinali med sabo pogovarjajo, niti pred samim začetkom konklava.
"Kardinali prihajajo iz zelo različnih delov sveta, različne pa so tudi smeri in tudi potrebe v posameznih delih Cerkve," pravi Saje. Pri izbiri papeža tako kardinali morda niti ne govorijo o imenih, pač pa o kakovostih, ki naj bi jih imel novi papež, o vrlinah, o navdihih, kako trenutno voditi Cerkev.
Glede imen, o katerih se ugiba, pa Saje izpostavlja rek, da tisti, ki gre v konklave kot papež, torej kot favorit, ponavadi pride ven kot kardinal, torej ni izvoljen.
"Ne vemo, kaj se bo zgodilo, zagotovo pa bo izvoljen nekdo, ki izstopa po svojih kakovostih - po duhovnosti, po teološki izobraženosti, po občutku za današnjega človeka, občutku za dialog z nekrščanskimi Cerkvami in neverujočimi, skratka da ima nek skupek kakovosti in da bo odprt vodstvu Svetega Duha," pravi Saje. Dodaja še, da kristjani trdno verujejo, da bo izvoljen tisti, ki bo po Božji volji.
»Novega papeža bi lahko dobili že prihodnji teden.«
9. mar. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Kako hitro bo Rimskokatoliška cerkev po začetku konklava 12. marca dobila novega papeža, je nemogoče napovedati, je za STA poudaril generalni tajnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje. Vendar pa bi se konklave, vsaj po izkušnjah iz preteklih volitev papeža, lahko končal že prihodnji teden, pravi.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke