O podrobnostih po včerajšnjem srečanju z vodstvom iraških Kurdov nemški zunanji minister ni želel govoriti. Tudi Barzani na skupni novinarski konferenci v Erbilu ni povedal, kakšno pomoč Nemčije si želi. Steinmeier je glede tega vprašanja dejal le, da je kurdski predsednik jasno povedal, da oprema kurdskih borcev pešmerg "ne ustreza vedno nujnosti položaja", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Barzani je sicer za nemški tednik Focus dejal, da pričakuje pomoč v orožju in strelivu tudi od Nemčije. "Resnično nimamo pomanjkanja srčnih borcev, imamo pomanjkanje modernega in učinkovitega orožja," je dejal, kot povzema dpa.
Nemčija je sicer načeloma obljubila pomoč v obliki vojaške opreme, pošiljk orožja pa še ni izključila, še navaja dpa. Tik pred Steinmeierjevim prihodom v Irak je v Erbil prispelo tudi prvo transportno letalo nemške vojske s humanitarno pomočjo.
Steinmeier je obiskal tudi begunsko taborišče v Erbilu in tamkajšnjim beguncem, večinoma iz vrst jazidov obljubil dodatno pomoč, da se bodo lahko vrnili na svoje domove. "Zagotoviti moramo, da Islamska država ne bo imela več podpore med iraškim prebivalstvom," je še dodal med obiskom taborišča, kjer živi približno 300 jazidov, verske manjšine, ki jih islamski skrajneži preganjajo, ker niso muslimani. Skupno naj bi bilo sicer v iraškem Kurdistanu okoli 350.000 beguncev, med njimi tudi 230.000 iz Sirije.
Steinmeier se je sicer pred srečanjem z Barzanijem v Bagdadu sestal tudi z novim mandatarjem za sestavo nove iraške vlade Hajderjem al Abadijem, predsednikom Fuadom Masumom in zunanjim ministrom Huseinom al Šahristanijem. Tudi Abadi je nemškemu zunanjemu ministru izrazil pričakovanje, da mu bo Nemčija pomagala v boju proti skrajnežem Islamske države.
"Irak je v vojni proti globalnemu terorizmu," je opozoril Abadi in menil, da zato potrebuje tudi globalno podporo v tem boju.
Steinmeier je sicer tudi pohvalil iraško politiko, da je po več tednih političnega zastoja prišlo do napredka pri oblikovanju vlade. "Vendarle obstaja majhen žarek upanja," je ocenil, potem ko so notranjepolitične razprtije v Iraku izkoristili predvsem islamisti v milici Islamska država.
Hkrati je nemški zunanji minister opozoril, da ne sme priti do ponovne destabilizacije. "Paziti moramo, da tudi zadnji stebri stabilnosti tu v Iraku ne padejo," je dejal že ob prihodu v Bagdad.
"Vsakodnevni posnetki iz Iraka z ubitimi, pobitimi ljudmi pretresajo celoten svet, tudi Nemčijo," je v Bagdadu še dejal nemški zunanji minister. "Priča smo katastrofi. Teroristična morilska tolpa si želi podvreči državo," je dodal.
Pričakovanja od nove vlade so velika, da bo torej Abadi tisti, ki bo zmogel povezati različne regije in religije v eni vladi. Le tako bo mogoče zmanjšati podporo "številnih nezadovoljnih v državi teroristični milici Islamska država", je še dejal Steinmeier.
Nemčija pušča odprto možnost oboroževanja iraških Kurdov
17. avg. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier po včerajšnjem obisku pri iraških Kurdih pušča odprto možnost, da bi jim Nemčija poslala pomoč v obliki orožja za njihov boj proti skrajnežem Islamske države. Predsedniku iraških Kurdov Masudu Barzaniju je zagotovil humanitarno pomoč, pa tudi vso možno politično in pravno pomoč.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke