Nemški minister za zdravje Jens Spahn in vodja kabineta nemške kanclerke Helge Braun sta v skupni izjavi sporočila, da vlada sedaj podpira arhitekturo decentralizirane programske opreme, ki bi dopuščala, da se podatki uporabnikov shranjujejo na lastnih napravah, ne na osrednjem strežniku.
"Naš cilj je, da bo aplikacija za sledenje kmalu pripravljena z močno podporo javnosti in civilne družbe," sta zapisala Spahn in Braun v izjavi.
Aplikacija bi delovala preko sistema bluetooth, ki bi zaznal druge naprave. Uporabnik pa bi preko aplikacije prejel opozorilo, če je bil v stiku z okuženo osebo.
Berlin je doslej podpiral evropski sistem PEPP-PT, ki ga razvija okoli 130 evropskih znanstvenikov, med njimi strokovnjaki z inštituta Fraunhofer in Robert Koch. Predlagana tehnološka rešitev pa je naletela na buren odziv javnosti, saj predvideva shranjevanje podatkov centralizirano na osrednjem strežniku.
Kritiki so opozarjali, da bi centralizirano zbiranje podatkov lahko vodilo v masovni nadzor ljudi. V odprtem pismu je ta teden okoli 300 akademikov pozvalo vlade, naj se ognejo centraliziranemu sistemu, saj da bi ta spodkopaval zaupanje ljudi. Naproti PEPP-PT razvija ekipa okoli evropskega projekta DP-3T decentraliziran sistem. Slednji sistem podpirata tudi tehnološka giganta Google in Apple, ki nameravata ta teden razvijalcem med drugim omogočiti lažji dostop do bluetootha, kar pa bo olajšalo razvoj aplikacij za sledenje.
Tako centraliziran kot decentraliziran sistem sicer potrebujeta osrednji strežnik, razlika pa je v tem, kateri podatki se shranjujejo na osrednjem strežniku. Pri centraliziranem sistemu, ki ga zagovarja PEPP-PT, bi se seznam rizičnih kontaktov naložil na osrednji strežnik ob pozitivnem rezultatu uporabnika aplikacije. Pri decentraliziranem, ki ga razvija DP-3T in podpira med drugim Švica, pa bi se predvideno naložilo le informacije o okuženemu, ne pa tudi rizičnih kontaktih.
Ker naj bi nadzor nad temi strežniki predvidoma imeli nacionalni inštituti za javno zdravje se poraja skrb, da bi pridobljene podatke lahko izkoristili ter da bi se tako lažje identificirali okužene in njihove stike. Veliko je sicer odvisno tudi od tega, katere vse informacije bi se naložilo na osrednji strežnik, piše portal Corona Tracing, ki se je osredotočil na sledenje razvoju teh aplikacij.
Ključnega pomena pri teh aplikacijah pa je zaupanje uporabnikov, ki ga bodo aplikacije dobile, če bodo zagotavljale transparentnost, varovanje podatkov in učinkovitost. Če uporabniki aplikaciji ne bodo zaupali, je tudi ne bodo uporabljali.
Nemčija pripravlja aplikacijo, ki bi uporabnika opozorila, da je bil v stiku z okuženim s covid-19
27. apr. 2020 6:00
V Nemčiji si želijo čim prej zagnati aplikacijo za sledenje, ki naj bi uporabnika opozorila, da je bil v stiku z okuženim z novim koronavirusom. Obenem pa si želijo, da bi delovala ob močni podpori javnosti in civilne družbe. Zato naj bi si nemška vlada sedaj tudi premislila in v skladu s pozivi javnosti podprla decentralizirano programsko opremo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke