Revija Reporter
Svet

Nemčija, Francija, Italija in Malt dosegle dogovor o mehanizmu za porazdelitev migrantov

STA

24. sep. 2019 6:00

Deli na:

Migranti skačejo s prenapolnjenega čolna.

Twitter

Nemčija, Francija, Italija in Malta so včeraj dosegle dogovor o začasnem mehanizmu za samodejno porazdelitev migrantov, rešenih na morju, je po sestanku notranjih ministrov teh štirih članic EU na Malti potrdil malteški notranji minister Michael Farugia.

Kot je pojasnil, so ministri na sestanku dosegli dogovor o dokumentu, ki ga bodo predstavili kot osnovo za širši dogovor na ravni EU na naslednjem srečanju notranjih ministrov povezave, ki bo 8. oktobra. Podrobnosti dokumenta niso razkrili.

Samodejni sistem porazdelitve migrantov naj bi določil, katere države bi sprejele migrante, rešene v Sredozemskem morju. Osnovna ideja je, da bi se "koalicija voljnih" držav članic strinjala glede porazdelitve migrantov, ki pridejo v Italijo in Malto, in sicer bi jih samodejno in hitro prerazporedili po EU, brez ugovorov katere od držav.

Notranja ministrica trenutno predsedujoče Svetu EU, Finske, Maria Ohisalo pa je poudarila, da gre za začasni dogovor, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopoulos je pred včerajšnjim srečanjem notranjih ministrov na Malti države pozval, naj predlog podprejo in sodelujejo v solidarnostnih prizadevanjih.

Nemški notranji minister Horst Seehofer je že pred včerajšnjim srečanjem dejal, da bi bila Nemčija pripravljena sprejeti četrtino migrantov, ki jih rešijo na morju. Je pa število sprejetih migrantov odvisno tudi od števila držav, ki bi sodelovale v programu. Podobnega stališča je tudi Francija.

Ministri so včeraj razpravljali o več odprtih vprašanjih, med drugim o tem, kam bi lahko reševalne ladje vplule, koliko časa bi trajalo, da se prerazporedi migrante ter kakšne vrste migracij bi vključili v začasni mehanizem.

Visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi pa je terjal učinkovit sistem reševanja migrantov v Sredozemskem morju. "Kazni, blokad in zasegov ladij nevladnih organizacij mora biti konec," je Grandi zapisal v prispevku za včerajšnji Financial Times.

Italija in Malta, ki sta, poleg Španije, zaradi svoje geografske lege na prvi frontni črti, ko gre za migrante, sta v zadnjih mesecih ladjam nevladnih organizacij, ki rešujejo ljudi na morju, večkrat preprečili vstop v svoja pristanišča.

Do dogovora štirih članic EU prihaja potem, ko sta se prejšnji teden francoski predsednik Emmanuel Macron in italijanski premier Giuseppe Conte zavzela za učinkovitejšo evropsko migracijsko politiko in se po po letu dni napetosti med Parizom in prejšnjo vlado v Rimu strinjala glede potrebe po vzpostavitvi mehanizma za avtomatsko porazdelitev migrantov po državah članicah.