Revija Reporter
Svet

Nekdanji veleposlanik v ZDA dr. Božo Cerar: Putina lahko ustavi le ruski narod!

Božo Cerar
1 2.113

24. feb. 2022 13:17 Osveženo: 13:20 / 24. 2. 2022

Deli na:

Vladimir Putin

Profimedia

O ozadju napada Ruske federacije na Ukrajino smo se pogovarjali z nekdanjim veleposlanikom v Združenih državah Amerike in stalnim predstavnikom pri Natu dr. Božom Cerarjem. Razmere v tem delu sveta se po njegovih besedah ne bodo umirile, dokler bo na oblasti Ruske federacije Vladimir Putin. »V izvajanju svojega 'zgodovinskega poslanstva' ga lahko ustavi le ruski narod – ob enotnosti vseh drug svetovnih akterjev.«

Ne gre zgolj za Ukrajino in Rusijo, njuno varnosti in odnose, poudarja Cerar. »Argumenti Putina o popravljanju krivic iz preteklosti, da Ukrajina nikoli ni bila samostojna država, da je pravzaprav zibelka Rusije, so nevarni. Posamezni narodi in države v Evropi imajo kar nekaj takšnih 'zibelk', ki so še vedno za njihovimi mejami. En narod, pod enim vodjem, v eni državi – podobne zgodbe smo že videli, a izkušnje so bile skrajno bridke.«

Opraviti imamo z mednarodno skupnostjo, v kateri se multilateralizem, OZN, mednarodne organizacijo pomikajo v ozadje, opozarja Cerar. Pravila mednarodnega obnašanje so vse manj pomembna, odloča, kdor močnejši, ta narekuje poteze. Ti akterji tudi domače zadeve urejajo po svoje, mimo mednarodnih standardov. Akter tega je tudi Vladimir Putin, tudi Rusi so leta 2014 poteptali mednarodno pravo z aneksijo Krima in na vzhodu Ukrajine.

Manjše države so v takšnem svetu prepuščene dogovoru velikih. Če se znajdejo v njihovi vplivni sferi, se morajo ravnati po nareku regionalnega hegemona. »Po tej je šel svet že v 19. in 20. stoletju, vemo, kako se je končalo takšno soočenje imperijev, ko so posamezne države menile, da jim pripada večji kos pogače. OZN, ne glede kaj si o njej mislimo, je bila ustanovljena prav zato, da se izognemo takšnim delitvam vplivih sfer,« pravi Cerar.

V Evropi je kar nekaj meja, ki bi jih kdo rad prestavil v svoj prid, a se zaveda, da to v 21. stoletju ni več mogoče. Putin skuša nasprotno dokazati, da je to vendarle mogoče. »Če prevlada takšno prestavljanje meja, se bojim, da nas v naslednjih letih ne čaka nič dobrega,« svari Cerar. V kolikor EU oziroma Zahod ne bo izkazal te odločnosti, predvsem pa vztrajnosti, je Putin zmagovalec. »Razmišlja lahko o tem, ali se bo ustavil v Ukrajini, ali pa bo krenil še kak korak dlje. Tudi v Moldavijo oziroma odcepljeno Pridnestrsko republiko, ki je leta 1992 ob podpori Rusije razglasila neodvisnost. Tudi tam so 'naši Rusi', ki jih treba zaščititi pred genocidom.«

Tudi Ruska federacija ima pravico do svoje varnosti, vendar enake pravice ne sme odrekati nobeni od svojih sosedov. »Nenazadnje, nismo več v 20. ali celo v 19. stoletju. V tem času je mednarodna skupnost gradila odnose na drugačnih načelih, kot jih z vojaško silo vrača Putin,« še pravi nekdanji veleposlanik v ZDA dr. Božo Cerar.