Revija Reporter
Svet

Nekdanji veleposlanik v ZDA Cerar: Tudi v republikanski stranki so dojeli, "da je vrag odnesel šalo"

STA
238

7. jan. 2021 16:05 Osveženo: 16:07 / 07. 1. 2021

Deli na:

Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Božo Cerar

Primož Lavre

Nekdanji slovenski veleposlanik v ZDA Božo Cerar je sredino dogajanje v Washingtonu, ko so podporniki predsednika Donalda Trumpa vdrli v stavbo kongresa, ocenil kot žalosten dogodek. Vseeno pa opogumljen zaradi odzivov zlasti iz republikanske stranke, ki so to obsodili. To je dokaz odpornosti ameriške demokracije, je ocenil.

"Gre za žalosten dogodek. Gre vendarle za dogajanje v državi, ki naj bi bila še vedno zgled demokratičnemu svetu. Gre za madež na ameriški demokraciji," je ocenil upokojeni slovenski veleposlanik.

Glavni problem je bilo nasilje. "V demokratičnem svetu se pač krešejo mnenja, ne pesti," je dejal. "Kresanje mnenj" v ZDA se je sicer v zadnjih letih - zlasti v zadnjih štirih - zaostrovalo, "predvsem zahvaljujoč v veliki meri predsedniku Donaldu Trumpu", je ocenil Cerar.

Nasilje sicer ni bilo povsem nepričakovano. "Nekateri so se bali nasilja že na sam dan volitev oz. v dneh, ki so sledili in ko so se glasovi še šteli. Takrat se k sreči ti strahovi niso uresničili, sinoči pa v tem procesu, ob zadnjem formalnem dogodku, očitno ni šlo brez nasilja. In glede tega pač ni mogoče narediti drugega, kot to obsoditi, saj sta nasilje in demokracija vendarle skregana," je dejal veleposlanik.

Sam zaradi izbruha nasilja sicer ni bil toliko presenečen, kot je bil zaradi dejstva, da je prišlo do vdora v stavbo kongresa. "Gre za simbol ameriške demokracije in je nedotakljiv," je dejal in opozoril, da je bilo varovanje očitno zelo pomanjkljivo, pa čeprav je bilo pričakovati napete razmere.

O resnosti razmer priča tudi dejstvo, da sta policistom, ki varujejo Kapitol, na pomoč morala priskočiti tudi mestna policija in nacionalna garda.

Vloga Donalda Trumpa pri vsem skupaj ni zanemarljiva. Cerar je opozoril, da število Trumpovih podpornikov nikakor ni majhno. Na volitvah je še povečal število volivcev, čeprav jih je zmagovalec Joe Biden seveda še več. Med temi podporniki pa so številni precej skrajni in dojemljivi za nasilje. Poleg tega je v ZDA relativno lahko priti do orožja in številni so oboroženi. Trump je podpornike podžigal k udeležbi na protestih, kjer pa je množica dobila svojo dinamiko.

Trump je sicer pozval k umiritvi razmer, vendar pa vztraja pri svojih stališčih glede ukradenih volitev, ki pa jih ne more dokazati. To je po mnenju Cerarja problematično in bo še lahko pripeljalo do kakšnega incidenta, ampak večjih, kakršen je bil v sredo, vendarle ne pričakuje, vsaj do inavguracije Bidna 20. januarja ne.

Izrazil je upanje, da bo Bidnova prisega potekala mirno, brez večjih zapletov. "Srčno upam, v dobro ZDA in zahodne liberalne demokracije, v dobro sveta, da se te zadeve iztečejo, kot se morajo, se pravi na miren način, da se bo nova administracija lahko lotila dela," je dejal Cerar.

Je pa v celotni situaciji po oceni Cerarja opogumljajoče, da so zdaj tudi v republikanski stranki, ki je bila zadnja leta ujetnica Trumpa, v večjem številu dojeli, "da je vrag odnesel šalo". Če se je prej Trumpu "upiralo" nekaj senatorjev in vidnejših predstavnikov stranke, jih je zdaj že veliko več. "Dojeli so, da nasilje ne vodi nikamor in da je to blamaža za samo stranko in ZDA," je ocenil Cerar in izpostavil tudi "upor" podpredsednika Mika Pencea, da ne bo razveljavil volitev, kot mu je predlagal Trump.

"Pri celotni zadevi je torej tudi nekaj ohrabrujočih znakov, ki kažejo na to, da je ameriška demokracija dovolj odporna, žilava, da je sposobna premagati tudi takšne težave, kot smo jim bili priča sedaj in v preteklih dnevih, mesecih in letih," je še dejal Cerar.

Bodočega predsednika Bidna sicer čakajo velike in težke naloge - v prvi vrsti pri reševanju pandemije covida-19 in njenih posledic na gospodarstvo. Tretja velika naloga bi po Cerarjevih ocenah moral biti spopad s podnebnimi spremembami, a bo očitno v ospredju reševanje velikega razkola ameriške družbe in vzpostavljanje medsebojnega zaupanja. Je pa Biden glede na svojo zgodovino "graditelja mostov" in preseganja političnih razlik kar pravi za to nalogo, je še ocenil Cerar.