Klemen Jaklič Svet24.si

Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

zala tomasic Reporter.si

Janšev propagandist Tomašič zlorablja Nova24TV ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Nekdanji paznik v Auschwitzu obtožen sokrivde pri umorih

Deli na:
Nekdanji paznik v Auschwitzu obtožen sokrivde pri umorih

Foto: Reuters

Nemško tožilstvo je 93-letnika, ki naj bi bil nekdanji paznik v nacističnem koncentracijskem taborišču Auschwitz, obtožilo sokrivde pri umorih taboriščnikov. S svojim delom naj bi namreč "podpiral delovanje taborišča in s tem tudi aktivnosti iztrebljanja", poročajo tuje tiskovne agencije.

Nekdanjega paznika, ki so ga mediji identificirali kot Hansa Lipschisa, so aretirali maja v bližini Stuttgarta. Sodeloval naj bi pri 10.500 umorih.

Lipschis je bil rojen v Litvi, a so nacisti priznali, da je nemške narodnosti. V Auschwitzu naj bi delal od jeseni 1941 do njegovega zaprtja leta 1945. Leta 1956 se je preselil v ZDA, od koder pa so ga leta 1983 deportirali nazaj v Nemčijo, ker ameriškim oblastem ni razkril svojih vojnih aktivnosti. Sam trdi, da je bil v Auschwitzu kuhar in ne paznik.

Sedaj bo moralo sodišče v mestu Ellwangen, kjer ima Lipschis prebivališče, odločiti, ali bo sprejelo primer. Če ga bo, bo sodišče določilo tudi datum začetka sojenja.

V Nemčiji prelomnico v preganjanju nacističnih zločincev predstavlja leta 2011 izrečena obsodba v primeru nacističnega paznika Johna Demjanjuka. Ta je bil obsojen na pet let zapora zaradi sodelovanja pri umoru najmanj 28.060 Judov v nacističnem taborišču Sobibor v okupirani Poljski, kjer je delal nekaj mesecev leta 1943.

Nekdanji paznik pravnomočnosti sodbe ni dočakal, saj je umrl marca lani v starosti 91 let. Je pa sodba pomenila pomemben mejnik. Sodišče je namreč v tem primeru prvič razsodilo, da krivde za poboje Judov v nacističnih koncentracijskih taboriščih ne nosijo le tisti, ki so neposredno odločali.