Breyer se je po drugi svetovni vojni preselil v ZDA, kjer je dobil državljanstvo po materi Američanki. V ZDA se je poročil in si ustvaril družino ter živel mirno vse do leta 1992, ko so mu ZDA hotele vzeti državljanstvo.
Ugotovili so, da je bil od maja do oktobra leta 1944 pripadnik enot SS in paznik v koncentracijskem taborišču, v katerem so nacisti sistematično pobijali Jude in druge "moteče" elemente, kot so bili Romi, komunisti, homoseksualci, Slovani in drugi.
Ameriška vlada je od pregona odstopila leta 2003, ko je sodišče ugotovilo, da je Breyer vstopil v SS kot mladoletnik in zatorej ne more odgovarjati za svoja dejanja.
Lani pa se je nanj spomnila Nemčija in zahtevala izročitev zaradi obtožnice o sodelovanju pri umorih v 158 točkah. Vsaka točka pomeni en vagon obsojenih na smrt, ki so od maja do oktobra leta 1944 prišli v Auschwitz.
Nekdanji nacist umrl v ameriški bolnišnici dan pred sklepom o izročitvi Nemčiji
24. jul. 2014 7:54 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriško sodišče je v sredo potrdilo nalog za izročitev 89-letnega Johanna Breyerja rodni Nemčiji, vendar pa je osumljeni vojni zločinec iz druge svetovne vojne umrl dan prej v bolnišnici v Philadelphii. Breyerja so Nemci obtožili sodelovanja pri pobojih Judov v koncentracijskem taborišču Auschwitz.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke