Revija Reporter
Svet

Navalnega naj bi vendarle prepeljali v Nemčijo

STA

21. avg. 2020 18:45 Osveženo: 21:21 / 21. 8. 2020

Deli na:

Aleksej Navalni

Profimedia

Ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, ki je od četrtka v komi v bolnišnici v sibirskem Omsku, naj bi še danes prepeljali na zdravljenje v Nemčijo. Ponj je že zjutraj prispelo posebno nemško letalo, a so zdravniki sprva premestitev zavrnili, saj da bolnikovo stanje ni dovolj stabilno. Kot sicer vztrajajo, Navalni ni bil zastrupljen.

Navalni se je v četrtek na letalu iz Sibirije proti Moskvi začel nenadoma zelo slabo počutiti. Letalo je nato zasilno pristalo, njega pa so nemudoma prepeljali v bolnišnico v Omsku, kjer so ga namestili na intenzivni negi na oddelku za toksikologijo.

Njegovi sodelavci domnevajo, da so mu strup podtaknili v čaj, ki ga je spil na letališču v Tomsku pred odhodom na letalo. Obenem zahtevajo njegovo čim hitrejšo premestitev v tujino.

Iz Nemčije je tako davi poletelo letalo z ekipo zdravnikov in posebno medicinsko opremo, ki naj bi opozicijskega politika prepeljalo v berlinsko bolničnico Charite. Let je organizirala nemška nevladna organizacija Cinema for Peace.

A zdravniki bolnišnice v Omsku so zjutraj zavrnili premestitev Navalnega v Nemčijo, saj da njegovo stanje ni dovolj stabilno.

Kot so še sporočili, niso odkrili nobenih dokazov, da je bil Navalni zastrupljen. Po preiskavi krvi in urina namreč niso našli nikakršnih sledi strupa.

Namesto tega so postavili povsem drugačno preliminarno diagnozo, in sicer da je Navalni padel v komo zaradi nenadnega velikega padca ravni sladkorja v krvi, do katerega je prišlo zaradi motenj v presnovi.

Privrženci in družina Navalnega so se na odločitev zdravnikov, da prevoza ne dovolijo, odzvali z ogorčenjem.

Tiskovna predstavnica Navalnega Kira Jarmaiš jim je očitala, da s tem neposredno ogrožajo njegovo življenje. Kot je še menila, želijo, da ostane še nekaj dni v Rusiji, da bi iz njegovega sistema izginile vse sledi strupa.

Soproga Navalnega Julija je na ruskega predsednika Vladimirja Putina neposredno naslovila poziv, naj dovoli premestitev njenega soproga v Nemčijo. "Menim, da potrebuje zdravstveno oskrbo v Nemčiji," je zapisala v pismu, objavljenem na Twitter računu njenega soproga in poudarila, da so "vzpostavljeni vsi pogoji za njegov takojšnji prevoz pod zdravniškim nadzorom na visoki ravni".

Iz Kremlja so sicer sporočili, da je odločitev o premestiti v celoti v rokah zdravnikov in da drugih ovir ni.

Obenem so se zavezniki Navalnega obrnili celo na Evropsko sodišče za človekove pravice s prošnjo, naj rusko vlado pozove, da dovoli premestitev Navalnega.

Nemška vlada je sporočila, da je v stikih z Moskvo, da bi našli rešitev za ta humanitarni nujni primer. Evropska unija je pozvala k neodvisni in pregledni preiskavi.

Čez dan so sicer Navalnega obiskali nemški zdravniki in po navedbah Cinema For Peace ocenili, da so ga "pripravljeni in sposobni" prepeljati v Nemčijo. Za to naj bi imeli vso potrebno opremo na letalu in tudi vse potrebne dokumente. Prepeljali naj bi ga sicer v priznano berlinsko bolnišnico Charite.

Po živčnem dnevu so si nato ruski zdravniki vendarle premislili in pristali na premestitev. Kot je pojasnil namestnik glavnega zdravnika v Omsku Anatolij Kaliničenko, so si premislili, ker se je bolnikovo stanje stabiliziralo, njegova soproga in brat pa sta nase prevzela vso tveganje njegove premestitve.

Kot je povedal, Navalnega ne bodo prepeljali "nemudoma", a vendarle še danes.

Kaliničenko je obenem potrdil, da so morebitno zastrupitev čez dan "dokončno izključili" ter da ostajajo pri svoji preliminarni diagnozi motenj v presnovi. Kot je še dodal, so se tudi posvetovali z nemškimi zdravniki in ti so bili "popolnoma zadovoljni" ter "so se strinjali z našo diagnozo".

44-letni Navalni je ena najvidnejših opozicijskih osebnosti v Rusiji v zadnjem desetletju. Znan je predvsem po svojih kampanjah proti skorumpiranim kremeljskim uradnikom in politikom ter je glasen kritik ruskega predsednika Putina.

V preteklosti je bil že večkrat tarča različnih fizičnih napadov, večkrat je bil tudi v zaporu in na zatožni klopi, kar njegovi podporniki vidijo kot kazen za njegov aktivizem.

Že lani je trdil, da so ga zastrupili v zaporu, ko je je imel hudo otečene obraz in obrvi ter izpuščaje po telesu. Napadalci pa so ga leta 2017 polili z barvilom, ki se uporablja kot razkužilo, pri čemer je utrpel kemične opekline na očesu.