"Bodite pozorni na igrače," je poudarila evropska komisarka za pravosodje, potrošnike in enakost spolov Vera Jourova ob predstavitvi poročila. Poleg tega je svetovala posebno pozornost pri električnih napravah.
Poročilo komisije namreč kaže, da se je lani največ, 28 odstotkov obvestil o ukrepih proti tveganim izdelkom nanašalo na igrače, 23 odstotkov na oblačila, tekstil in modne izdelke, devet odstotkov na električne naprave in opremo, osem odstotkov pa na avtomobile.
Najpogosteje je šlo za obvestila o nevarnosti poškodb in kemijski nevarnosti ter nevarnosti zadušitve.
Obvestila o kemijski nevarnosti so se najpogosteje nanašala na obutev in usnjene izdelke (na primer krom, ki draži kožo), na igrače in izdelke za nego otrok (na primer mehčalci, ki se dodajajo plastiki in lahko povzročajo težave s plodnostjo) ter modni nakit (na primer škodljive težke kovine).
Največ, 64 odstotkov obvestil o nevarnih izdelkih se je tudi lani, enako kot leto prej, nanašalo na izdelke iz Kitajske.
Na vprašanje, kako to, da se stanje ne izboljšuje, in kako bo ukrepala komisija, je Jourova odgovorila, da je tudi sama presenečena nad visoko številko. Ob tem je spomnila, da komisija s posebnim sistemom hitrega obveščanja že tesno sodeluje s Kitajsko, da bi tamkajšnji organi že pri izvoru rešili vprašanja nevarnosti izdelkov.
Sistem, imenovan Rapex, ki deluje dvanajst let, omogoča hitro obveščanje med državami o nevarnih neživilskih izdelkih kjer koli v Evropi. Ko država odkrije nevaren izdelek, v sistemu objavi obvestilo o ukrepanju. Če ga tudi ostale države najdejo na svojih trgih, prav tako sporočijo ukrepanje. Možni ukrepi so prepoved ali ustavitev prodaje, umik, odpoklic ali zavrnitev uvoza.
Lani je bilo v sistemu objavljenih 2435 obvestil o ukrepanju, kar je za tri odstotke več kot leto prej, ter 2755 ukrepov v odziv na ta obvestila.
Največ obvestil je prišlo iz Nemčije (296), Madžarske (291) in Španije (280); iz Slovenije 25.
Največ ukrepov v odziv na obvestila pa je sistem zabeležil na Danskem (223), v Grčiji (203), na Švedskem (200), v Španiji (198) in na Nizozemskem (163). Visoka je tudi številka v Sloveniji (158), višja kot na primer v precej večji Franciji (132), Veliki Britaniji (117) ali sosednji Italiji (25).
V sistemu trenutno sodeluje enaintrideset držav - vse članice EU ter Islandija, Liechtenstein in Norveška.