Nida Tunis je v 217-članskem parlamentu osvojila 85 sedežev, Ennahda pa 69, so danes sporočile pristojne volilne oblasti. V skladu s pričakovanji nobena stran ni dobila absolutne večine in še pred uradnimi izidi so se začeli vrstiti pozivi in pogovori o oblikovanju koalicije. Tunizijski časniki so v sredo napovedovali oblikovanje velike koalicije.
V skladu s tunizijskim volilnim sistemom stranka, ki je osvojila največ glasov, dobi mandat za oblikovanje koalicijske vlade. Predsednik Nide Tunis Beji Caid Essebsi, 87-letni veteran tunizijske politike, je že napovedal oblikovanje koalicije z drugimi strankami.
"Že vnaprej smo sprejeli odločitev, da ne bomo vladali sami, tudi če bi prejeli absolutno večino," je dejal. "Vladali bomo s tistimi, ki so nam najbližji, tako rekoč z demokratično družino," je še dodal, podrobnosti pa ni razkril.
Ennahda, ki je bila v tunizijski politiki vodilna od revolucije leta 2011, si je prislužila pohvale na račun mirnega priznanja poraza na prelomnih volitvah v državi, ki velja za zibelko arabske pomladi. Že nekaj ur po zaprtju volišč je stranka priznala, da je zasedla drugo mesto.
V stranki, ki je popeljala državo skozi obdobje po strmoglavljenju diktatorja Zina El Abidina Ben Alija, so čestitali Nidi Tunis, da je postala največja stranka v parlamentu, ki so ga izvolili prvič po revoluciji. Na prvih volitvah leta 2011, na katerih je zmagala Ennahda, so namreč Tunizijci izvolili ustavodajno skupščino, katere naloga je bila priprava nove ustave.
Pozvali so svoje podpornike, naj se veselijo demokracije. "Menimo, da je Tunizija zmagala in da je Ennahda zmagala s tem, ko je popeljala državo do te točke," je menil eden od vodilnih predstavnikov stranke Abdelhamid Jelassi.
Tuji opazovalci so pohvalili izvedbo volitve in znake mirne tranzicije v državi. V vseh preostalih državah arabske pomladi so se namreč razplamteli bodisi novi konflikti bodisi nove oblike zatiranja, še piše AFP.
23. novembra bodo v Tuniziji potekale še predsedniške volitve.