Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

Na odprtje Obamovega centra prišli vsi živeči predsedniki razen Trumpa


V Chicagu so slovesno odprli predsedniški center nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame. Slovesnosti so se udeležili številni pomembni gosti, med drugim nekdanj predsedniki Joe Biden, Bill Clinton in George Bush mlajši, pa tudi nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel.

profimedia-1111053081.jpg
Profimedia
Nekdanji ameriški predsedniki Joe Biden, Barack Obama, George W. Bush in Bill Clinton

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Za javnost bodo center odprli v petek, poroča javni medij NPR. "Upam, da bo ta center služil kot potrditev tega, kako posebna in dragocena je naša demokracija v resnici, ter nas spomnil, kaj lahko dosežemo, ko prevzamemo naše skupne odgovornosti kot državljani," je med drugim dejal Obama. Izrazil je podporo značaju, poštenosti, integriteti, prijaznosti, sočutju in občutku za dolžnost ter pohvalil tako demokrate kot republikance, vključno s tistimi, ki jih je premagal na volitvah.

"Vsak predsednik, ki je danes tukaj, ne glede na to, kako različni smo, si je po najboljših močeh prizadeval za ohranjanje vrednot, v katere sta verjela John McCain in Mitt Romney prav tako kot jaz. To je naša največja dediščina," je dejal.



Osrednja govornica je bila Michelle Obama, ki je moža s pohvalami spravila do solz, njen govor pa so analitiki videli tudi kot kritiko Donalda Trumpa brez omembe njegovega imena.

"Osem let si bil v talilnem loncu, pa se nisi niti enkrat stopil v vročini. Namesto tega si razkril svojo najbolj pristno bistvo. Tvoj trmasti optimizem in neomajen pogum. Tvoja osupljiva bistrost in skromna poštenost. Tvoja neizmerna delovna etika in popolnoma neomajna moralna trdnost," je dejala nekdanja prva dama.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.



Naštela je najpomembnejše dosežke iz osmih let mandata, vključno z ukazom za napad na Osamo bin Ladna, zagovarjanjem enakopravnosti v zakonski zvezi in upoštevanjem znanosti, posebej pa je izpostavila, da je Obama dobil Nobelovo nagrado za mir. "In vse to si storil s takšno eleganco, dostojanstvom in mirnostjo. Najtežje delo na svetu si spremenil v sprehod po tem čudovitem parku," je dejala, nato opozorila na trenutne čase razdora.

Vsak ameriški predsednik nekaj let po upokojitvi odpre svoj muzej, ki mu uradno pravijo knjižnica, v katerem med drugim hranijo dokumente in predmete iz časa predsednikovega mandata.



Obamov kompleks, ki so ga za 850 milijonov dolarjev gradili več kot desetletje, je doslej največji in mu pravijo center. Zajema javno knjižnico, muzej z repliko Ovalne pisarne v Beli hiši, športni objekt s košarkarskim igriščem, veliko kuhinjo za tečaje kuhanja, vrt in učilnice.

Na slovesnost so prišli vsi še živeči predsedniki, razen Trumpa, ki ga niso niti povabili. Lani je Trump izjavil, da Obamov center ni preveč privlačen, februarja ga je razglasil za popolno katastrofo, junija pa je center dvakrat prikazal kot koš za smeti. Trump za svojo predsedniško knjižnico želi stolpnico v Miamiju, ki bo namenjena zabavam, krasila pa jo bosta dva njegova zlata kipa, poroča CNN.



V Chicagu so z Obamo slavili veliko redkost - politika, ki ostaja priljubljen. Danes objavljena anketa CNN kaže, da ima o njem pozitivno mnenje 57 odstotkov Američanov, 32 odstotkov pa negativno.

Anketa je tudi pokazala, da je Obama najbolj občudovani predsednik vse od prvega Georgea Washingtona. Njegova dva mandata sta minila brez škandalov, poslovil se je na višku popularnosti, nekateri demokrati pa se kljub vsemu sprašujejo, ali ni morda izvolitev prvega temnopoltega predsednika ZDA države pripeljala do Trumpa.

Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.