Politična disidenta Hildebrando Chaviano, 65-letni odvetnik in neodvisni novinar, in 26-letni računalničar Yuniel Lopez sta namreč prestala prvi krog volitev in se prebila v nedeljski drugi krog, v katerem pa sta oba že priznala poraz. Volilne kandidate so sicer v soseskah izbirali z dvigom rok, pojasnjuje AFP.
Če bi Chaviano in Lopez dejansko zmagala in se prebila v občinski svet, bi bila prva izvoljena predstavnika, ki ne pripadata vladajoči komunistični partiji, odkar je bila na Kubi leta 1976 sprejeta sedanja volilna zakonodaja. V kubanski ustavi so vse stranke razen komunistične še vedno prepovedane.
Med okoli 30.000 kandidati za 12.000 sedežev sta bila v nedeljo sicer edina, ki ne prihajata iz komunističnih vrst. V njunih uradnih biografijah, objavljenih za volivce, sta označena kot "kontrarevolucionarja". Kubanski mediji, ki so pod nadzorom države, ju ne omenjajo.
Kot ocenjuje AFP, bi lahko njun nastop in preboj v drugi krog razumeli kot znak, da vsemogočna kubanska komunistična partija postopoma izgublja ali popušča svoj primež - tudi v luči želje po normalizaciji odnosov z ZDA.
V Panami sta se ta mesec srečala ameriški predsednik Barack Obama in kubanski voditelj Raul Castro, kar je bilo prvo neposredno srečanje voditeljev teh držav po letu 1956. Potekajo tudi pogovori o normalizaciji odnosov med Kubo in več evropskimi vladami.