Udeležbo na slovesnosti, ki bo vključevala veliko parado, so že odpovedali predstavniki baltskih držav, v Moskvo ne bo niti poljskega predsednika Bronislawa Komorowskega. V luči konflikta v Ukrajini je poljski zunanji minister Grzegorz Schetyna v začetku tedna tudi druge voditelje držav članic EU pozval, naj se ne udeležijo praznovanja v ruski prestolnici, piše nemški časnik.
Poljska se sicer z Rusijo že dolgo prereka glede zaslug slednje pri zmagi nad nacistično Nemčijo in za letošnjo obletnico konca druge svetovne vojne 8. maja pri Gdansku pripravlja lastno slovesnost.
Moskva je to ostro kritizirala. Predstavnik Kremlja Sergej Ivanov je po pisanju Spiegla izrazil začudenje, da želi Poljska obeležiti dan zmage, ko pa ni dosegla nobene zmage.
Državi sta glede tega vprašanja v zadnjih tednih zaostrili tone. Poljski zunanji minister je nedavno ocenil, da Moskva nima monopola nad slovesnostjo ob koncu druge svetovne vojne in da sta do tega upravičena tudi London ali Berlin. Namestnik ruskega zunanjega ministra Grigorij Karasin je v tem videl poskus postavljanja pod vprašaj vloge nekdanje Sovjetske zveze kot zmagovalca v vojni. Zaradi izjav je poljsko zunanje ministrstvo ruskemu veleposlaniku na Poljskem izročilo protestno noto.
Komorowski je nato poskušal nekoliko pomiriti strasti in je zatrdil, da Poljska ni želela preprečiti Rusiji praznovanja svoje vojaške zmage ali raniti njenega ponosa, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Rusija je sicer nakazala, da je udeležbo na njeni slovesnosti potrdilo približno 20 tujih voditeljev, vključno s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in severnokorejskim voditeljem Kim Jong Unom.
V uradu slovenskega predsednika so za Delo potrdili, da so vabilo iz Moskve prejeli, da pa odločitev o tem, kdo naj bi se z državnega vrha udeležil slovesnosti, še ni bila sprejeta.