Revija Reporter
Svet

Merklova namerava s spodbudami za Tunizijce zajeziti migracije

STA

15. feb. 2017 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nemška kanclerka Angela Merkel je včeraj predlagala finančne in izobraževalne spodbude za Tunizijce, ki se bodo prostovoljno vrnili v domovino.

To je kanclerka povedala ob obisku tunizijskega premierja Youssefa Chaheda v Berlinu. Gre za del prizadevanj za zmanjševanje migracij v smeri Nemčije iz severnoafriških držav.

Merklova je na novinarski konferenci s tunizijskim kolegom povedala, da sta govorila o predlogih za krepitev izobraževalnih programov in štipendij za Tunizijce, ki bi želeli zapustiti Nemčijo in v domovini začeti obrt oz. posel. Omenjene predloge bodo v prihodnjih dneh podrobneje razdelali ministri obeh držav, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Kanclerka je pogovore s Chahedom označil za "delovni obisk v najbolj pristnem pomenu besede" in napovedala, da namerava v prihodnjih tednih obiskati Tunizijo. Minuli konec tedna pa je omenila idejo, po kateri bi na severu Afrike vzpostavili begunsko taborišče in s tem ustavili tok ilegalnih migracij v Evropo.

Chahed pa je v zvezi s tem pred pogovori z Merklovo za nemški Bild dejal, da njegova država nima zmožnosti, da bi gostila takšno taborišče. Merklova je na novinarski konferenci včeraj povedala, da s Chahedom o tej ideji nista govorila. Poudarila je tudi, da Tunizija ni ključna tranzitna država.

Le odstotek migrantov, ki prek Sredozemlja prihaja v Italijo in dalje v Evropo, je iz Tunizije, je izpostavila Merklova in s prstom pokazala na Libijo.

Merklova s Chahedom obiskala tudi prizorišče decembrskega napada na božični sejem v Berlinu, ki ga je zagrešil nesojeni prosilec za azil iz Tunizije. Anis Amri je z ugrabljenim tovornjakom 19. decembra zapeljal med stojnice in ubil 12 ljudi.

Nemške oblasti so pred napadom Amriju zavrnile prošnjo za azil, a ga zaradi izgubljenih dokumentov niso mogle vrniti Tuniziji. Chahed je včeraj ponovil, da so tunizijske oblasti v primeru Amrija ravnale ustrezno. Spomnil je tudi, da je Amri pred izvedbo napada pet let živel v Evropi.