Revija Reporter
Svet

Merklova grobo poteptala zadnjo željo pokojnega Helmuta Kohla

Jože Biščak

23. jun. 2017 6:25 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Helmut Kohl in Angela Merkel leta 2005.

Profimedia

Nemška kanclerka Angela Merkel ne bo upoštevala zadnje želje pokojnega Helmuta Kohla, da bi na žalni slovesnosti govorili samo tuji državniki, ne pa tudi ona, poročajo nemški in angleški mediji.

Potem ko je pred dnevi v 88. letu starosti je na svojem domu v Ludwigshafnu umrl nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, ki je bil zagovornik samostojne Slovenije in združitve obeh Nemčij, je njegova vdova Maike Kohl-Richter sporočila njegovo zadnjo željo. Ta je bila, da ne želi, da bi na žalni slovesnosti govorila sedanja kanclerka Angela Merkel, ampak samo tuji državniki, vključno z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom, ki bi moral biti zadnji govornik.

Potem ko so politiki evropske desnice, ki se na ravni Evropske unije združujejo v EPP, pritisnili na vdovo, češ da bo izbruhnil škandal, ker je Orban zadnji človek, ki bi lahko govoril na pogrebu Kohla, je popustila in se zavila v molk. Tako bodo 1. julija na žalni slovesnosti, ki bo v Strasbourgu (krsto s truplom bodo potem prepeljali v Nemčijo), govorili ljudje, ki jih Kohl očitno sploh ni maral, denimo Angela Merkel in predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker. Merklova je tako grobo poteptala zadnjo željo velikega Nemca, Helmuta Kohla, za mnoge zadnjega evropskega pravega desničarja.

Znano je, da je bil Kohl oster kritik politike odprtih vrat do migrantov. Reuters je poročal, da je lani v kolumni v berlinskem Tagespiegelu zapisal, da zelo dvomi, da bi lahko EU absorbirala milijone migrantov. Po njegovo je rešitev v prizadetih regijah, ne v Evropi, ki ne more postati nov dom takemu številu ljudi.

Kmalu po objavi kolumne se je Kohl v Nemčiji srečal z madžarskim premierom Orbanom, kar je v kabinetu Merklove izzvalo nelagodje. V skupnem sporočilu za javnost sta Kohl in Orban zapisala, da sta popolnoma soglasna. „Gre za prihodnost Evrope in mir na svetu. Prizadevanja Merklove gredo v isto smer,“ sta takrat sporočila in dodala, da je vprašanje, koliko ljudi lahko prevzame Evropa in koliko se jih bo na koncu integriralo.

Več kot očitno je, da je Kohl od evropskih politikov najbolj cenil Orbana. Kot krščanskemu demokratu se mu je najbrž zdelo prav, da je Orban na mejah zgradil ograjo, da bi pred muslimani zaščitil evropsko krščansko civilizacijo.