Brez dvoma je Melania Trump, vedno do popolnosti urejena in le redko slišana v javnosti, unikatna prva dama: nekdanja manekenka, v dvestotih letih prva na tujem rojena tujka, ki je postala žena ameriškega predsednika, tudi prva dama, za katero je angleščina drugi jezik.
Da bi našli tako enigmatično prvo damo, kot je Melania Trump, bi se morali po mnenju prof. Katherine Jellison vrniti v pozna štirideseta in petdeseta leta prejšnjega stoletja. Ob tem navaja Bess Truman, ženo predsednika Harryja Trumana in prvo damo od leta 1945 do 1953.
Od dneva inavguracije, ko se je po zgledu Jacqueline Kennedy pojavila v nebeško modri kreaciji Ralpha Laurena, ni povsem jasno, kaj bo njeno glavno poslanstvo. Njena predhodnica Michelle Obama se je usmerila v kampanjo za zmanjšanje debelosti, Laura Bush se je posvetila programom opismenjevanja.
S poudarjanjem vloge matere, objavo fotografij na družbenih omrežjih, na katerih je vedno brezskrbno urejena ter običajno v stikih z majhnimi otroki, se ne bi mogla bolj, kot je mogoče, razlikovati od artikulirane, vedno v javnosti angažirane Michelle Obama, od Laure Bush in njenega obiska Afganistana ter politično izjemno aktivne, četudi nepriljubljene Hillary Clinton.
Prva akcija Melanie Trump, s katero je želela opozoriti nase ter na spletno ustrahovanje, je, žal, ostala skoraj neopažena. Njeno aktivnost so namreč zasenčile kritike na račun sporočil, ki jih njen mož Donald Trump vsak dan objavlja na tviterju.
Ob pomoči nove politične direktorice Reagan Thompson očitno ne bo več tako, to je v izjavi za javnost dala vedeti sama Melania. O tem, da ji bo uspelo, je prepričan Jeanne Zaino, profesor političnih znanosti na kolidži Iona: »Dejstvo je, da v tej politični areni doslej ni napravila velikih napak, kar je dosežek. Kot princesa Diana bo morda našla 'svoj glas' in z njim presenetila ljudi.«