Revija Reporter
Svet

Mejna straža EU bi lahko tudi brez povabila posredovala v državah članicah

STA

12. okt. 2018 5:55

Deli na:

Tako so pred časom avstrijski policisti vadili za primer navala na mejo.

Bobo

Notranji ministri EU bodo danes v Luksemburgu razpravljali o predlogu za vzpostavitev evropske enote 10.000 varuhov meje do leta 2020. Z utrditvijo zunanje meje želi unija olajšati vrnitev k normalnemu delovanju schengna in poiskati izhod iz slepe ulice pri prenovi azilnega sistema. A odprtih vprašanj je precej, zlasti glede suverenosti.

Osrednja tema zasedanja, ki se ga bo udeležil tudi slovenski notranji minister Boštjan Poklukar, bo po pričakovanjih predlog za krepitev evropske agencije za mejno in obalno stražo, naslednice agencije za zunanje meje Frontex.

To je bila ena ključnih pobud v septembrskem govoru predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja o stanju unije.

Čeprav komisija izpostavlja, da predlog ne posega v nacionalno suverenost, podrobnosti kažejo nasprotno. Predvideva namreč možnost posredovanja mejne straže v članici tudi, če ta za to ne zaprosi. To naj bi bil "skrajni ukrep, če je na kocki interes celotne EU".

Odprtih vprašanj v povezavi s stalno enoto 10.000 varuhov meje je veliko - glede njihovih pristojnosti in poseganja v nacionalno suverenost, glede velikosti enote ter tudi glede financiranja, pravijo viri pri EU.

Slovenija po neuradnih navedbah predlog o krepitvi mejne in obalne straže pozdravlja, a izpostavlja že omenjena odprta vprašanja glede pristojnosti in suverenosti, velikosti in financiranja.

Druga ključna tema bo revizija evropskih pravil o vračanju nezakonitih migrantov, pri čemer je cilj pospešiti postopke vračanja ter bolje preprečevati pobege in nezakonita sekundarna gibanja.

Slovenija po neuradnih informacijah izpostavlja, da je te postopke treba izboljšati, in si želi, da bi bili predlogi ambicioznejši.

Slovenski minister naj bi na zasedanju znova izpostavil tudi zahodnobalkansko migracijsko pot ter opozoril, da so razmere zaskrbljujoče in da je treba pomagati BiH.