Macron s priznanjem Palestine razkuril ZDA in Izrael, Arabci pa mu ploskajo
25. jul. 2025 14:26 Osveženo: 14:28 / 25. 7. 2025


Francoski predsednik Emmanuel Macron
Potem ko je francoski predsednik Emmanuel Macron v četrtek napovedal, da bo Francija septembra na Generalni skupščini ZN priznala Palestino, sta Nemčija in Italija danes sporočili, da za zdaj še ne nameravata priznati Palestine. V ZDA in Izraelu so bili do napovedi Macrona kritični, tako Palestina kot zalivske države pa so jo pozdravile.
"Vlada še naprej obravnava priznanje palestinske države kot enega od zadnjih korakov na poti k doseganju rešitve dveh držav," je sporočil tiskovni predstavnih nemške vlade Stefan Kornelius. Ponovil je, da je "varnost Izraela za nemško vlado izjemno pomembna" ter da sta potrebni prekinitev ognja v Gazi in izpustitev vseh zajetih talcev.
"Izrael mora nemudoma in drastično izboljšati katastrofalno humanitarno situacijo v Gazi," je nadaljeval in dodal, da je "potrebna izvedljiva politična perspektiva za Gazo, da se začasno premirje lahko spremeni v trajni mir", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tudi podpredsednik italijanske vlade in zunanji minister Antonio Tajani je sporočil, da Italija še ni pripravljena priznati Palestine. "Italija podpira rešitev dveh narodov in dveh držav, vendar mora priznanje nove palestinske države potekati hkrati z njihovim priznanjem države Izrael. (...) Zanima nas mir, ne zmaga ene strani nad drugo," je poudaril.
Ponovil je, da Italija obsoja izraelske napade na Gazo in omejitve pri dobavi pomoči ter ponovno pozval k prekinitvi ognja. "Ne moremo več sprejemati pokolov in lakote," je dodal, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Opozicijska Demokratska stranka (PD) je bila medtem kritična do izjav Tajanija. "Ali naš zunanji minister ve, o čem govori? Pravi, da moramo priznati Izrael. Poleg dejstva, da ga je Italija priznala že leta 1949, je tudi Palestina skupaj s PLO priznala Izrael leta 1993 s sporazumi v Oslu," je spomnil predstavnik PD Giuseppe Provenzano.
Macronovo napoved sta na drugi strani pozdravila Palestinska uprava in palestinsko islamistično gibanje Hamas. Po mnenju palestinskega predsednika Mahmuda Abbasa odločitev Pariza odraža zavezanost Francije podpori palestinskemu ljudstvu in njihovim legitimnim pravicam do svoje zemlje in domovine.
Tudi Svet za sodelovanje zalivskih držav (GCC) je pozdravil napoved Macrona. Savdska Arabija je ločeno dodala, da gre za "zgodovinsko odločitev, ki ponovno potrjuje soglasje mednarodne skupnosti o pravici palestinskega naroda do samoodločbe in ustanovitve neodvisne države". V Dohi so medtem prepričani, da bo priznanje prispevalo k napredku na poti do miru v regiji.
Napoved Macrona o priznanju Palestine je sicer povzročila ostre odzive in obsodbe Izraela in ZDA. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je opozoril, da takšna odločitev "nagrajuje teror" in predstavlja eksistenčno grožnjo Izraelu. Ameriški državni sekretar Marco Rubio pa je odločitev označil za nepremišljeno, ki da bo služila le propagandi Hamasa.
V odzivu na kritike je francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot pojasnil, da je Hamas vedno izključeval rešitev dveh držav. "S priznanjem Palestine Francija nasprotuje tej teroristični organizaciji," je nadaljeval in dodal, da Pariz podpira stran miru in ne stran vojne.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke