Revija Reporter
Svet

Kurz: Evropa ne sme dovoliti, da jo Erdogan izsiljuje

STA

25. nov. 2016 13:45 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropska politika zavrača grožnje turškega predsednika Erdogana z odprtjem meja za migrante.

Tiskovna predstavnica nemške kanclerke Angele Merkel je danes v odzivu na grožnjo turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana z odprtjem meja za migrante poudarila, da grožnje ne vodijo nikamor. Vodja avstrijske diplomacije Sebastian Kurz pa je izjavil, da Evropa ne sme dovoliti, da se jo izsiljuje.

Erdogan je z odprtjem turških meja za migrante zagrozil, potem ko je Evropski parlament v četrtek v sicer nezavezujoči resoluciji podprl prekinitev pristopnih pogajanj EU s Turčijo.

"Poslušajte me. Če boste šli še dlje, se bodo meje odprle. Imejte to v mislih," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Erdogan danes EU zažugal v govoru v Istanbulu.

EU in Turčija sta marca s sporazumom uspešno zajezili migrantski tok po balkanski begunski poti, prek katere je lani po prečkanju Egejskega morja proti zahodnim državam Evropske unije nezakonito potovalo več deset tisoč migrantov in beguncev.

"Dogovor med Turčijo in EU je po našem mnenju skupen uspeh, nadaljevanje tega dogovora pa je v interesu vseh deležnikov," je v odzivu na Erdoganove besede dejala predstavnica Merklove Ulrike Demmer. Kot je dodala, grožnje z ene ali druge strani ne vodijo nikamor, težave pa je treba rešiti, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Na nemškem zunanjem ministrstvu so medtem poudarili, da ima vlada v Berlinu še vedno interes za tesno sodelovanje s Turčijo. Kritike, ki se jih izreka, na primer glede medijske svobode, ne spreminjajo dejstva, da si v Berlinu še naprej želijo dialoga, so dodali.

Zunanji minister Avstrije, ki se sicer kot edina članica EU zavzema za prekinitev pristopnih pogajanj z Ankaro, je medtem v odzivu na grožnje turškega predsednika poudaril, da se Evropa ne sme pustiti izsiljevati in da mora biti samostojno sposobna zavarovati svoje meje. Kdor se zanaša zgolj na dogovor o migracijah, bo kmalu sam osamljen, je v sporočilu navedel Kurz, povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Po mnenju Kurza bi bilo napačno, da bi vodstvo EU zaradi takšnih groženj ignoriralo jasno izraženo stališče Evropskega parlamenta proti nepremišljenemu nadaljevanju pristopnih pogajanj. Dogovor s Turčijo je imel vedno dva pogoja - liberalizacijo vizumskega režima in pospešitev pristopnih pogajanj, je spomnil Kurz in nato poudaril, da je bilo vedno jasno, "da tega ne bomo mogli izpolniti".

Povedal je še, da je sam vedno vztrajal, da je lahko dogovor s Turčijo zgolj "načrt B". "Načrt A mora biti lastno varovanje zunanje meje po avstralskem zgledu. "Ne dobesedno avstralski model, temveč njegovo temeljno načelo. To je, da ilegalni vstop ni več povezan z vozovnico do Srednje Evrope," je pojasnil.

"Vsakomur mora biti jasno, da bo, če se bo ilegalno podal na pot, ustavljen in zadržan v sprejemnem centru na zunanji meji EU, kjer bo človek dostojno oskrbljen in kjer se mu bo organizirala pot nazaj," je dodal vodja avstrijske diplomacije.