stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

jansa orban budimpesta cpac Reporter.si

Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

anamarija lampic nico gross af Ekipa24.si

Slovenska zvezdnica z ostro kritiko smučarske ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

"Kot francoska revolucija, a brez giljotine."

Deli na:
"Kot francoska revolucija, a brez giljotine."

Foto: Reuters

Potem ko je vodja italijanske leve sredine Pier Luigi Bersani v četrtek sporočil, da ni uspel sestaviti vlade, predsednik države Giorgio Napolitano včeraj nadaljeval posvetovanja s predstavniki strank. Najprej se je dopoldne sestal z vodjo desnosredinskega tabora Silviom Berlusconijem.

Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, je Berlusconi dejal, da se njihovo stališče ni spremenilo. Še naprej menijo, da bi bilo treba v Italiji oblikovati koalicijsko vlado desnice in levice, ki bi jo vodil Bersani.

Če Bersani na to ni pripravljen, so edina možnost za izhod iz krize predčasne volitve, je po pogovorih na Kvirinalu še dejal nekdanji premier Berlusconi, ki je tudi izključil možnost sodelovanja njegovega Ljudstva svobode v tehnični vladi, ki bi jo vodila nestrankarska osebnost.

Napolitano se je popoldne srečal še s predstavniki gibanja Pet zvezd. Vodja gibanja v senatu Vito Crimi je po pogovorih poudaril, da gibanje "ne bo podprlo koalicijske vlade političnih strank, niti takšne, sestavljene iz politikov, zamaskiranih v tehnokrate". Vodja gibanja Beppe Grillo pa je obdobje negotovosti v italijanski politiki opisal kot "francosko revolucijo, a brez giljotine".

Bersani je v četrtek Napolitana obvestil, da mu ni uspelo dobiti zadostne podpore za sestavo vlade, kar pomeni, da se politična kriza v Italiji po februarskih volitvah, ki niso dale jasnega zmagovalca, nadaljuje.

Predsednik mora zdaj najti novega mandatarja, mogoče pa je tudi, da bo nalogo znova poveril Bersaniju.



Francoska tiskovna agencija AFP ob tem navaja možne scenarije za razplet krize.

Prva možnost je oblikovanje levosredinske manjšinske vlade, ki bi se v senatu zanašala na podporo Montijeve sredinske koalicije, pa tudi na podporo Berlusconija ali Grilla. Po oceni analitikov bi bila takšna vlada nestabilna, saj bi bilo njeno preživetje odvisno od Berlusconija ali Grilla.

Druga možnost je velika koalicija levice in desnice. To je možnost, za katero se zavzema predsednik Napolitano, a ji del leve sredine ni naklonjen, saj se ne želijo povezovati z Berlusconijem.

Oblikovali bi lahko tudi tehnično vlado, ki bi bila podobna dosedanji Montijevi. Vodil bi jo lahko Monti ali pa, kar se zdi bolj verjetno, kdo drug. Mandat take vlade bi bil kratek, nujno pa bi bilo v tem času sprejeti novo volilno zakonodajo.

Ena od možnosti, čeprav najmanj verjetna, so tudi nove volitve. Napolitano, ki se mu maja izteka mandat, namreč v zadnjih mesecih mandata ne more razpustiti parlamenta in razpisati volitev. Volitve bi tako lahko bile šele julija, podaljševanje politične negotovosti pa bi utegnilo imeti uničujoče posledice za Italijo na finančnih trgih.