Revija Reporter
Svet

Koronska vojna med Kitajsko in ameriškimi obveščevalci

STA

27. jan. 2025 13:13 Osveženo: 13:15 / 27. 1. 2025

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Pixabay/Gerd Altmann

V Pekingu so danes zavrnili trditev o verjetnem laboratorijskem izvoru pandemije covida-19, ki so jo v soboto predstavili ameriški obveščevalci. Slednji so v najnovejši oceni menili, da ima novi koronavirus bolj verjetno "raziskovalni izvor". Najnovejši oceni o izvoru virusa so v ameriški obveščevalni agenciji Cia sicer pripisali "nizko gotovost".

Kitajske oblasti najnovejšo oceno ameriške obveščevalne agencija Cia, ki jo v novi administraciji predsednika Donalda Trumpa vodi nekdanji kongresnik iz Teksasa John Ratcliffe, zavračajo.

"Do sklepa, da je bilo uhajanje (novega koronavirusa) iz laboratorija zelo malo verjetno, je prišla skupna skupina strokovnjakov Kitajske in Svetovne zdravstvene organizacije na podlagi terenskih obiskov ustreznih laboratorijev v Wuhanu," je dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Mao Ning.

Takšno ugotovitev priznavata tudi mednarodna in znanstvena skupnost, je dodala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Cia je v soboto predstavila oceno, da je virus "bolj verjetno" ušel iz kitajskega laboratorija kot pa se razširil s prenosom z živali na človeka. Oceno so predstavili dva dni po tem, ko je ameriški senat v četrtek za novega direktorja Cie potrdil Ratcliffa, ki je v prvi Trumpovi vladi služil na položaju nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti.

"Cia na podlagi razpoložljivih poročil z nizko gotovostjo trdi, da je izvor pandemije covida-19 verjetneje povezan z raziskavami in da je manj verjetno naravnega izvora," so v soboto sporočili iz Cie. Agencija pred tem nobeni od hipotez ni pripisovala večje verjetnosti, poroča AFP.

V Pekingu so ob tem pozvali ZDA, naj preneha politizirati in instrumentalizirati ugotavljanje izvora novega koronavirusa.

Na Kitajskem so 9. januarja 2020 potrdili prvo smrtno žrtev dotlej neznane bolezni, ki so jo poimenovali covid-19. Prerasla je v pandemijo, ki je ustavila svet in po uradnih podatkih terjala več kot sedem milijonov življenj. Zdaj je covid-19 endemična bolezen, za katero ljudje še vedno umirajo, a manj pogosto kot na vrhuncu pandemije.