cg_zdravstveni_domovi Svet24.si

Prihodki v zdravstvu so se v petih letih povečali...

asfinag Svet24.si

Z avtoceste rešili izgubljeno mamo raco in devet ...

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

marjetka in rudi Njena.si

Poroka na prvi pogled: Rudi in Marjetka, ko ju ...

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Kar 7000 policistov in vojakov varovalo beograjsko parado ponosa

Deli na:
Kar 7000 policistov in vojakov varovalo beograjsko parado ponosa

Foto: Reuters

Na današnji paradi ponosa v Beogradu se je zbralo okoli tisoč ljudi, ki so se sprehodili od stavbe srbske vlade do ploščadi pred mestno hišo, poroča beograjska tiskovna agencija Beta. Kljub bojaznim se je prva parada po štirih letih končala brez večjih incidentov.

Parada, ki jo je ob močnih varnostnih ukrepih priredila skupnost istospolno usmerjenih, se je končala, ko je eden od organizatorjev shoda Boban Stojanović poljubil svojega dolgoletnega partnerja in rekel: "Za konec vam podarjamo poljub, da vidite, da to ni nič strašnega."

Parada je trajala uro in pol, v tem času pa so udeleženci, ki so nosili mavrične zastave, balone in transparente, prehodili okoli dva kilometra dolgo pot. Med njimi so bili tudi župan Beograda Siniša Mali, trije srbski ministri in več tujih veleposlanikov v Srbiji, vodja delegacije EU v Srbiji Michael Davenport in predstavniki nekaterih političnih strank.

Po besedah Davenporta je parada ponosa pomemben korak k zaščiti temeljnih človekovih pravic v Srbiji. "Gre za osnovne pravice, ki bi jih morali uživati vsi državljani, vključno s skupnostjo istospolno usmerjenih," je dejal.

Parada je minila z le nekaj manjšimi incidenti. Čeprav mediji poročajo o do 50 aretiranih, policija ni uradno potrdila nobene aretacije.



Po navedbah nekaterih medijev je skupina okoli 50 mladih metala kamne na policijo, a so se nasilneži umaknili, ko so prišle policijske okrepitve. Največ pozornosti javnosti pa je bil po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug deležen incident na Slaviji, kjer so pripadniki varnostnih sil pretepli brata premiera Aleksandra Vučića, Andreja Vučića, in tri njegove varnostnike. Po uradnih navedbah se je Andrej Vučić poskušal prebiti skozi policijski kordon, a mu tega niso pustili.

Premier Vučić je pred začetkom shoda sporočil, da na paradi ponosa ne sme biti nasilja, saj se v Srbiji spoštujejo ustava in zakoni. "Nihče ne sme nikogar ogrožati," je dejal. Ponovil je, da je naloga države, da skrbi za varnost državljanov, in da bo to tudi storila. Že prej je povedal, da "nima namena" sodelovati na pohodu. Po neuradnih navedbah je za varnost v Beogradu danes skrbelo okoli 7000 policistov in drugih pripadnikov varnostnih sil.

Na prvi paradi ponosa v Beogradu leta 2010 je prišlo do hudih spopadov med policisti in pripadniki navijaških skupin, ki so paradi nasprotovali. Pri tem je bilo ranjenih več kot 150 ljudi. Posledično so srbske oblasti prepovedale vse naslednje parade ponosa, do letos.

Srbija je sicer pod vse večjim pritiskom Evropske unije, da mora zagotoviti spoštovanje pravic manjšin, med njimi tudi pravic skupnosti LGBT. Pritisk se je še posebej okrepil, potem ko je Srbija v začetku leta začela pristopna pogajanja z EU.