Revija Reporter
Svet

Juncker od Berlusconija zahteva opravičilo zaradi izjav o holokavstu

STA

28. apr. 2014 12:41 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi je z nedavnimi izjavami v okviru kampanje pred evropskimi volitvami sprožil plaz kritik. Njegova tarča je bila predvsem Nemčija, ki da zanika holokavst. Vodilni kandidat Evropske ljudske stranke, katere članica je tudi Berlusconijeva Naprej Italija, Jean-Claude Juncker, ga je že pozval k opravičilu.

Berlusconi je v soboto na predvolilnem srečanju svoje stranke kritiziral kandidata evropskih socialistov za predsednika Evropske komisije, Nemca Martina Schulza. Pri tem je spomnil na dogodek iz leta 2003, ko je Schulzu, tedaj evropskemu poslancu, ponudil filmsko vlogo zaporniškega čuvaja v koncentracijskih taboriščih.

"Nisem ga želel užaliti, ampak je to poskrbelo za škandal, ker za Nemce koncentracijska taborišča niso nikoli obstajala," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Berlusconi.

Berlusconi, ki si je že pred tem nakopal niz kritik zaradi strankine kampanje za "več Italije, manj Nemčije", je bil nemudoma deležen jeznih odzivov na najnovejše izjave, tako iz Nemčije kot iz Bruslja.

Schulz je v pogovoru za časnik Spiegel ocenil, da je škandalozno, da sestrska stranka nemške Krščansko-demokratsko unije (CDU) vodi predvolilni boj s protinemškimi slogani, ter poudaril, da je Nemčija zelo solidarna država.

Kritike na Berlusconija so prišle tudi iz vrst drugih pripadnikov nemških socialdemokratov in Stranke evropskih socialistov (PES). Tako podpredsednik prvih, Ralf Stegner, kot predsednik drugih, Sergej Stanišev, sta Evropsko ljudsko stranko (EPP) pozvala k obsodbi izjav.

Nemška kanclerka Angela Merkel izjav ni želela komentirati, saj so po besedah njenega tiskovnega predstavnika Steffena Sebeirta preveč absurdne.

Kandidat EPP za predsednika Evropske komisije Juncker pa je danes sporočil, da mu je ob izjavah Berlusconija "postalo slabo". "So nekatere stvari, o katerih se ne šalimo. Za vse, ki imajo v spominu evropsko zgodovino, to še posebej velja za grozote v času holokavsta, ki je terjal milijone nedolžnih življenje. Gospod Berlusconi, holokavst je resna zadeva," je v izjavi sporočil Juncker.

Kot nesprejemljive je označil tudi Berlusconijeve napade na Nemčijo, ki da je v času krize izkazala izjemno solidarnost z evropskimi državami, ki so zašle v težave. Berlusconija je pozval, naj izjave umakne in se opraviči preživelim holokavsta ter nemškim državljanom.

Berlusconi je v odzivu dejal, da je "surrealistično, da se mu pripisuje protinemška čustva in domnevno sovražnost do Nemcev, katerim je prijatelj". "Če sem sovražnik česa, so to kontraproduktivno varčevanje, omejitve in pravila, ki so po mojem mnenju hudo zmotni in ki držijo celo Evropo v ekonomski stagnaciji," je dejal. Njegove izjave je "evropska levica" vzela iz konteksta", je še dodal v izjavi in spomnil, da je "zgodovinski prijatelj judovskega naroda in države Izrael".

Pred tem je že njegov najtesnejši sodelavec Renato Brunetta izjavil, da za opravičilo Berlusconija ni nobenega razloga. "Nemcem in Judom se mu nikakor ni treba opravičevati," je pisno sporočil vodja Naprej Italija v parlamentu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Dodal je, da se "Berlusconi nikakor ni šalil o holokavstu niti ni pomotoma obtožil ljudi, ki jih spoštujemo in ljubimo, temveč je le dal glas resnim in realističnim skrbem javnega menja, ne le v Italiji."

Brunetta je še izpostavil, da so EU opustošili "hegemonični cilji" modernih nemških vodij, kot sta Merklova in Schulz. Dodal je, da je nemška nadvlada Evrope vedno vodila v "invazije, vojne in žalost".