Revija Reporter
Svet

Johnsonu zmanjkuje časa za odhod iz EU do 31. oktobra

STA

21. okt. 2019 5:54

Deli na:

Boris Johnson

Profimedia

Britanska vlada premierja Borisa Johnsona naj bi danes parlamentu dostavila predlog zakonodaje za implementacijo ločitvenega dogovora z EU, kar so poslanci zahtevali pred odločanjem o novi različici dogovora, ki jo je sklenil Johnson. Popoldne naj bi bilo tudi jasno, ali bo parlament o tem odločal po hitrem postopku, ali pa se bo proces zavlekel.

Johnson je sicer načrtoval, da bi britanski poslanci že v soboto podprli novi ločitveni sporazum, ki sta ga v četrtek dosegla britanska vlada in EU in naj bi zagotovil urejen britanski izstop iz unije 31. oktobra. A ga je doletel hladen tuš, da bodo o dogovoru odločali šele po sprejetju potrebne zakonodaje za urejen izhod iz EU.

Kdaj naj bi bilo to, ostaja odprto. Predsednik poslanske zbornice John Bercow je v soboto nakazal, da bi morali zakonski predlogi glede brexita opraviti celotno parlamentarno pot, kar pomeni precej dlje časa, kot si to predstavljajo na Downing Streetu.

Tam napovedujejo, da bodo predlog zahtevane zakonodaje parlamentu predstavili že danes, poslanci pa naj bi nato o tem še isti dan glasovali. Ali se bo proces res odvil na ta način, bo Bercow povedal predvidoma že danes popoldne.

Vlada je sicer optimistična in prepričana, da bo parlament ločitveni dogovor na koncu tudi pravočasno potrdil, da bo Združeno kraljestvo EU lahko zapustilo 31. oktobra.

Sobotna razprava v parlamentu tovrstnega optimizma sicer ne potrjuje. Laburisti so Johnsonov ločitveni dogovor označili za še slabšega od prejšnjega predloga, ki ga je parlament trikrat zavrnil. Podobno pa mu nasprotujejo tudi severnoirski unionisti, ki sicer podpirajo manjšinsko vlado konservativcev.

V EU medtem previdno čakajo, kako se bodo odvili dogodki v Londonu. Evropski parlament bo sicer danes začel obravnavo novega ločitvenega dogovora, če bo prišlo do potrditve v britanskem parlamentu, pa bodo morda o njem glasovali tudi evroposlanci.

Morebiti pa se bodo danes začeli odvijati tudi posveti glede britanske prošnje o novi preložitvi brexita za tri mesece, za kar so morali v Londonu zaprositi po septembrski odločitvi parlamenta, da bi se izognili neurejenemu brexitu. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je v soboto zvečer, ko je prejel prošnjo iz Londona, napovedal zgolj, da bo začel posvetovanja z voditelji EU, kako se na to odzvati.