"Vsi smo zelo jasno dali vedeti, katerim temeljnim vrednotam sledimo," je dejala kanclerka. Z madžarskim zakonom se bo sedaj ukvarjala Evropska komisija, je dodala.
Ob tem je priznala, da bi potrebovali več takih razprav, saj se tako pokažejo različne predstave tudi o prihodnosti Evrope. "To pomeni, da je razpravo treba nadaljevati," je pripomnila.
Tudi belgijski premier Alexander De Croo je ob odhodu z zasedanja dejal, da je bila razprava odkrita in da so države članice skoraj soglasno premierju Orbanu dale vedeti, da je omenjeni zakon nesprejemljiv. Madžarski premier je bil v dvorani skoraj osamljen, je povedal De Croo.
Viri pri EU so pred tem poročali, da je bil razprava voditeljev sedemindvajseterice o novem madžarskem zakonu, ki po oceni Evropske komisije diskriminira ljudi na podlagi njihove spolne usmerjenosti, poglobljena in na trenutke čustvena. V njej so sodelovali vsi voditelji, številni so izrazili zaskrbljenost.
Več različnih virov je poročalo, da sta slovenski in poljski premier, Janez Janša in Mateusz Morawiecki, edina podprla Orbana.
Janša v Bruslju stopil v bran osamljenemu Orbanu
25. jun. 2021 6:40 Osveženo: 6:43 / 25. 6. 2021
Nemška kanclerka Angela Merkel je po koncu prvega dne zasedanja voditeljev članic EU v Bruslju danes dejala, da je bila razprava z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom glede zakona v povezavi s homoseksualnostjo v izobraževalnem sistemu na Madžarskem "polemična, a zelo iskrena".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke