Revija Reporter
Svet

Iz Rusije bo zaradi ukrajinske krize letos odteklo med 85 in 90 milijard dolarjev

STA

24. maj. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ruski predsednik Vladimir Putin je včeraj v Sankt Peterburgu tuje poslovneže pozval, naj ne podležejo pritiskom in še naprej sodelujejo z Rusijo. Tujim podjetjem, ki vlagajo v raziskovanje ruskih nahajališč rudnin, je obljubil pridobitev pravice do proizvodnih licenc. Iz Vise in Mastercarda pa so sporočili, da bodo nadaljevali operacije v Rusiji.

"Razmislite o prednostih in možnih koristih, ki jih lahko imate od poslovanja v Rusiji ter se ne predajate pritiskom in izsiljevanju. Pojdite po svoji poti in mi vam bomo pomagali," je tujim podjetnikom na mednarodnem gospodarskem forumu v drugem največjem ruskem mestu dejal Putin.

Zaskrbljenost tujih poslovnežev, ki so v Rusijo vložili na stotine milijard dolarjev, uspešno zagnali posel in si pridobili sloves, sicer razume, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Predsednik največje države na svetu je ob tem tujim podjetjem, ki vlagajo v raziskovanje ruskih nahajališč rudnin, obljubil možnost pridobitve prednostne pravice do proizvodnih licenc.

Takšno podeljevanje sicer ne sme biti avtomatično, je prepričan. Licenciranje mora tako po njegovih besedah ostati v rokah ruske vlade.

Putin je pojasnil še, da ruska vlada že dela na odpravi administrativnih ovir za tuja podjetja, in sicer tako na področju registracije kot na področju carinskih pravil.

"Rusija nima nobenih prepovedi in reči je mogoče, da je vse dovoljeno," je ocenil in pristavil, da pa obstajajo določena pravila glede nacionalnih virov in nacionalnih zalog.

Ameriška izdajatelja kreditnih kartic Visa in Mastercard, ki sta marca v okviru ameriških sankcij zoper Rusijo, sprejetih na podlagi ruske pripojitve ukrajinskega polotoka Krim, ustavila transakcije komitentov več ruskih bank, pa sta prav včeraj sporočila, da bosta nadaljevala svoje operacije v tej državi.

"Pripravljeni smo na poslovanje v Rusiji," sta po srečanju z namestnikom ruskega premiera Igorjem Šuvalovim in ruskim finančnim ministrom Antonom Siluanovim pojasnila izvršni direktor Vise v Rusiji Andrew Torre in izvršni direktor Mastercarda v Rusiji Ilja Rjabu.

V Visi in Mastercardu so namreč zadovoljni z novim ruskim zakonom o plačilnih sistemih, ki je odpravil nekatere njihove skrbi. Ruski enoti omenjenih izdajalcev kreditnih kartic bosta namreč integrirani v nacionalni plačilni sistem, ki bo zasnovan na osnovi oddelka za poravnave pri ruski centralni banki.

Putin je sicer ocenil, da sistemskih učinkov sankcij Zahoda, vzpostavljenih zaradi ruske politike v zvezi z Ukrajino, rusko gospodarstvo ne čuti, je pa priznal, da s tega naslova nastajajo določene izgube. "Kakšne? Našim podjetjem je bil denimo onemogočen dostop do virov," je opisal.

Ob tem je izrazil še upanje, da bo mednarodna javnost lahko premagala nesoglasja v prihodnosti. "Na splošno bi rad izrazil upanje, da bodo imeli ljudje kljub akutnim težavam, ki se pojavljajo, dovolj zdrave pameti in izkušenj, da bodo spoznali, da je najboljši način za dogovor pogajalski proces, v katerem se sooči interese vseh vpletenih," je poudaril.

Guvernerka ruske centralne banke Elvira Nabiulina pa je na forumu povedala, da bo odliv neto zasebnega kapitala iz Rusije letos po zadnjih ocenah dosegel med 85 in 90 milijardami dolarjev. Prvotno je osrednja denarna ustanova v Rusiji predvidevala, da bo ta odliv znašal 20 milijard dolarjev.

V centralni banki pričakujejo tudi upad inflacijskih pričakovanj.