Veljavnost ukrepov, med katerimi sta prepoved izhodov in ustavitev nenujne proizvodnje, naj bi podaljšali s 3. aprila na 18. april, je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA danes slišati iz vladnih krogov.
"Preuranjeno je podajati napovedi glede trajanja ukrepov. Upamo, da nam bo čim prej uspela vrnitev v normalnost. Ukrepe bomo postopno odpravljali do njihove popolne ukinitve. To bomo počeli postopno, da bi preprečili izničenje dosedanjih prizadevanj," je glede tega v pogovoru za časnik Sole 24 Ore dejal premier Giuseppe Conte.
Podaljšanje ukrepov zadeva tudi šole, vrtce in univerze, ki so v državi zaprti že od 5. marca. Kot je za radiotelevizijo RAI dejala šolska ministrica Lucia Azzolina, je njihov cilj, da se šolarji vrnejo v šole šele, ko bodo popolnoma gotovi, da je to varno.
Na jugu Italije sicer narašča zaskrbljenost, da bi omejevalni ukrepi lahko vodili v družbene nemire. Nedavno je veliko pozornosti vzbudil primer skupine ljudi, ki je v Palermu vdrla v supermarket in pobegnila z ukradenimi stvarmi.
Župan Palerma Leoluca Orlando govori o organiziranih skupinah, ki na spletu pozivajo k nasilnim dejanjem. Izpostavlja tudi, da so številni ljudje v stiski in na mestne oblasti naslavljajo prošnje za pomoč v hrani.
Za južno Italijo pristojni minister Giuseppe Provenzano je medtem časnik La Repubblica posvaril, da bi lahko ta del države v primeru nadaljevanja omejevalnih ukrepov zaradi novega koronavirusa postal sod smodnika, češ da se je kriza začela v času, ko že obstajajo velike razlike med deli države.
Notranje ministrstvo pa svari pred nevarnostjo, da bi lahko težave z likvidnostjo podjetja na jugu države pripravile do tega, da bi si denar priskrbela pri mafiji. Ta pa bi lahko izredne razmere zaradi koronavirusa izkoristila za to, da prodre še globlje v gospodarske strukture tega dela države, še navaja APA.
Italija je najhuje prizadeta evropska država v pandemiji covida-19. Skupno je za to boleznijo umrlo že več kot 9000 ljudi, samo v petek več kot 900.