Revija Reporter
Svet

Gaiser: Putin je Natu in Evropski uniji podaljšal življenje

dr. Laris Gaiser, geopolitični analitik
5 1.425

1. mar. 2022 6:00

Deli na:

Ljubljanski protest proti vojni v Ukrajini.

Bobo

Napad nad Ukrajino vidim kot klasično geopolitično odločitev, ki je šla prek meje racionalnosti.

Konstantno pritiskanje na Zahod s sredstvi hibridne vojne je predsedniku Ruske federacije Putinu zagotavljalo počasno, a vztrajno delitev Zahoda in destabiliziranje Ukrajine.

Če bi nadaljeval kognitivno vojno, bi mu najbrž uspelo razdeliti severnoatlantske zaveznike ter prisiliti ZDA v dogovor o novi razdelitvi vplivnih območij oziroma ureditvi novega ravnovesja moči v Evropi. Do četrtka se je še gibal znotraj okvirov, ki mu jih je ponujal Zahod s kosovskim precedensom, zdaj pa je to udobno cono zapustil.

Očitno je Putin ocenil, da ZDA resnično ne razumejo njegove želje po pogovoru in dogovoru in da je napočil zadnji mogoč trenutek, v katerem lahko brez večjih težav manu militari (s silo orožja) vrne Ukrajino pod ruski nadzor; ne da bi se Zahod bojeval za Kijev in ne da bi Kijev pravočasno posodobil vojaške zmogljivosti s pomočjo zunanjih partnerjev. Izrabil je trenutek, ko je Ukrajina pod vodstvom filmskega igralca brez večjega ugleda v svetu.

S tem nam je – čeprav neracionalno z ruskega strateškega vidika – naredil veliko uslugo: Natu in Evropski uniji je podaljšal življenje in utrdil našo vzhodno fronto.

Samo dodatna norost Kitajske, ki bi peljala v relativno kratkem času do Tajvana, lahko izvleče Putina iz mednarodne izolacije, v katero se je spustil sam. Ta lahko zamaje tudi njegovo oblast, v kolikor bi v Ukrajini prišlo do dolgoročne nestabilnosti.

Kijev plačuje težak račun za dogodke z leta 2014, v katere so ga pahnile nekatere države EU in nespametna Obamova administracija s podpredsednikom Bidnom in Hillary Clinton na čelu. Putin se neposredno maščuje besedam Baracka Husseina Obame, s katerimi je Rusijo označil za regionalno silo.

Psihološke težave Ruske federacije in njenih voditeljev je dobro opisal ameriški diplomat in zgodovinar George F. Kennan leta 1946: Rusi se bojijo obkoljenosti in razumejo le logiko moči.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24