Revija Reporter
Svet

Francosko gospodarstvo je v zastoju, Hollande napoveduje pospešitev reform

STA

21. avg. 2014 9:30 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Francoski predsednik Francois Hollande je v sredo napovedal pospešitev reform, s čimer namerava okrepiti francosko gospodarstvo, ki je v zastoju. V pogovoru za časnik Le Monde je Hollande poudaril, da želi za modernizacijo Francije "iti dlje in hitreje", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Francija se sooča s padcem gospodarske rasti, kar je minuli teden potrdila novica o ničelni rasti v drugem trimesečju, kakršna je bila že v prvem. Zaradi tega je morala vlada napoved gospodarske rasti za letošnje leto razpoloviti na 0,5 odstotka. Pariz je poleg tega sporočil, da bo primanjkljaj znašal okoli štiri odstotke BDP, kar je več od predhodno načrtovanega 3,8 odstotka.

Hollande, ki je na položaju od maja 2012, je zaradi stagnacije gospodarstva tarča kritik celotnega političnega spektra, sooča pa se tudi z izjemno nizko stopnjo priljubljenosti med državljani.

V pogovoru za Le Monde je francoski predsednik obljubil, da se bo držal ključne točke svoje gospodarske politike - pakta odgovornosti. Ta gospodarstvu ponuja davčne olajšave v višini 40 milijard evrov v zameno za obljubo podjetij, da bodo v treh letih oblikovale 500.000 delovnih mest. Hollande namerava to financirati s krčenjem izdatkov v višini 50 milijard evrov.

"Cilj je jasen. Modernizirati gospodarstvo z izboljšanjem konkurenčnosti ter podporo investicijam in delovnim mestom. Dejstvo, da je gospodarstvo danes v Evropi in Franciji počasnejše, ne pomeni, da se moramo temu odpovedati. Nasprotno. Moramo iti dlje in hitreje," je poudaril francoski predsednik. Vsakršno "cikcakanje" po njegovem mnenju ne bi dalo rezultatov, temveč bi s tem postala vladna politika zgolj nerazumljiva.

Hollande bo skupaj z gospodarskim ministrom Arnaudom Kontebourgom kmalu predstavil osnutek zakona o kupni moči, katerega cilj je krepitev konkurenčnosti storitev za potrošnike. Podrobnosti napovedanih ukrepov francoski predsednik za zdaj ni razkril, je pa dejal, da bodo vključevali poskus poenostavitve gradbenih dovoljenj in reformo stroge zakonodaje glede nedeljskega odprtja trgovin.

Ko gre za davčno politiko, pa je francoski predsednik dejal, da bo vlada davčne stopnje za davčne zavezance z nižjimi prihodki poenostavila in jih naredila bolj pravične.

Francosko ustavno sodišče je sicer v začetku meseca zadalo udarec ključni določbi pakta odgovornosti, ki bi zmanjšala socialno breme za delavce z nizkimi prihodki, kar je pokopalo upe, da bo več denarja v delavskih žepih okrepilo potrošnjo.

Hollande je sicer v sredo vodil prvo sejo vlade po poletnih počitnicah. Francoska vlada je zaradi slabih gospodarskih številk pod hudim pritiskom.

Pravila EU določajo, da primanjkljaj ne sme znašati več kot tri odstotke BDP, Hollande pa je mnenja, da bi jih morali zaradi počasne rasti v večini evropskih držav razrahljati. Nemška kanclerka Angela Merkel na drugi strani vztraja, da ni nobenih razlogov za spremembo teh pravil, zato opazovalci napovedujejo, da bi na vrhu EU konec meseca lahko prišlo do francosko-nemškega spopada.