Spletna stran Loopsider je v četrtek objavila posnetek nadzornih kamer, na katerem je videti, kako so trije policisti več minut brcali ter pretepali s pestmi in pendreki glasbenega producenta Michela Zeclerja in ga žalili na rasni osnovi, ko je v soboto zvečer skušal vstopiti v svoj glasbeni studio v Parizu. Loopsider je navedel, da so Zeclerja sprva ustavili, ker ni nosil zaščitne maske.
Zecler je povedal, da so ga med petminutnim pretepanjem tudi žalili na rasni osnovi. Sprva so ga prijeli in obtožili zaradi nasilja in upiranja aretaciji, a so tožilci obtožbe zavrnili in preiskavo odprli proti policistom, poroča britanski BBC.
Štirje policisti, ki so jih v četrtek suspendirali, so od danes v priporu zaradi nasilja. Ob treh policistih, ki so producenta pretepali, je v priporu tudi policist, ki je v glasbeni studio vrgel solzivec, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je dejal, da je šokiran zaradi videnega na posnetku, poročajo francoski mediji. Predsednik zadeve sicer ni javno komentiral, se pa je v četrtek zvečer o njej pogovarjal z notranjim ministrom Geraldom Darmaninom in od njega zahteval jasne sankcije proti policistom, se je izvedelo iz vladnih virov.
Po srečanju je minister povedal, da je zahteval odpustitev štirih policistov, ker so "umazali uniformo republike".
Predstavnik policijskega sindikata David Le Bars pa je izrazil željo po hitrem ukrepanju, da se ne bi nadaljevale polemike o tem, da so vsi policisti nasilni.
Med vidnimi javnimi osebnostmi je ravnanje policije obsodil tudi zvezdnik francoskega nogometa Kylian Mbappe.
Zecler, ki je že vložil tožbo, je povedal, da so ga večkrat ozmerjali z "umazanim črnuhom". To je znova obudilo razprave o strukturnem nasilju in rasizmu v francoski policiji, kar oblasti odločno zanikajo, a je bilo v središču že več afer v zadnjih letih.
Incident se je zgodil le nekaj dni po tem, ko je policija v ponedeljek nasilno razgnala migrante iz taborišča v središču Pariza. Dogajanje so posneli aktivisti in novinarji, ko je prihajalo tudi do nesorazmernega nasilja nad migranti.
Do incidentov sicer prihaja v času, ko razburja predlog zakona, s katerim želi vlada doseči prepoved snemanja policistov med ukrepanjem in predvideva kazen do enega leta zapora ali do 45.000 evrov kazni. Z zakonom bi kriminalizirali objavo posnetkov policistov ali vojakov na družbenih medijih, s katerimi želijo škoditi njihovi fizični ali psihični integriteti. Kritiki opozarjajo, da brez posnetkov nobeden od incidentov v zadnjih tednih ne bi prišel v javnost.