pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Ferguson po smrti črnega najstnika tresejo protesti; policija naj bi pretepla novinarja

Deli na:
Ferguson po smrti črnega najstnika tresejo protesti; policija naj bi pretepla novinarja

Foto: Reuters

Ameriški predsednik Barack Obama je včeraj pozval k miru v predmestju St. Louisa Ferguson, kjer je v soboto belopolti policist ustrelil neoboroženega 18-letnega temnopoltega Michaela Browna, nakar so izbruhnili protesti.

Obama je novinarjem v kraju Edgartown v zvezni državi Massachusetts povedal, da je pravosodnemu ministrstvu in zvezni policiji FBI naročil naj opravita neodvisno preiskavo dogodka, pri tem pa je dodal, da ni nobenega opravičila za prekoračitev policijskih pooblastil s prekomerno silo. Predsednik je dejal, da morajo biti oblasti Fergusona bolj odprte in pregledne glede preiskave in načrtov za zaščito skupnosti.

Obama je o dogodkih v Fergusonu govoril tudi z guvernerjem Missourija Jayjem Nixonom, s katerim sta delila zaskrbljenost zaradi nasilja po smrti najstnika. Nixon je zagotovil, da bo ukrepal za spremembo tona v skupnosti. Ferguson je naselje z 21.000 prebivalci, večinoma temnopoltimi, lokalna policija pa premore 53 ljudi, od tega 50 belcev.


Protestniki in aktivisti, kot je newyorški politik in pridigar Al Sharpton menijo, da policija s svojim odzivom na proteste le slabša položaj. Med drugim so aretirali tudi novinarja Washington Posta in spletnega medija Huffington Post, ker se nista dovolj hitro umaknila z restavracije McDonald's, kjer sta pisala članke. Oba novinarja so izpustili brez obtožnice trdita pa, da so ju policisti pretepli.

Policija je v noči na četrtek uporabila solzivec in aretirala deset ljudi, šef lokalne policije Jon Belmar pa se brani, da so protestniki na policiste metali kamenje in molotovke, slišali pa so se tudi streli. Policija še vedno ni objavila imena policista, ki je ustrelil najstnika, ko je ta že dvignil roke in se vdal. Policija trdi, da je bil policist najprej napaden, kar sicer ne opravičuje streljanja, ko se je domnevni napadalec že predal.

Zaradi protestov kritike letijo tudi na guvernerja Nixona, ki je v četrtek dejal, da ljudje lahko protestirajo, vendar morajo spoštovati pravice drugih. V nedeljo so na primer zažigali trgovine in razbijali avtomobile. Obama je dejal, da se zaveda napetosti čustev, ampak je vse pozval naj se zavedajo, da so člani ene ameriške družine, ki deli skupne vrednote, kamor spada tudi enakost pred zakonom, spoštovanje javnega reda in pravica do mirnega protesta.