Revija Reporter
Svet

Fatve in obtožnice za ustvarjalce filma o Mohamedu

STA

19. sep. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Egiptovsko tožilstvo je včeraj vložilo obtožnice proti sedmim koptom egiptovskega rodu, ki živijo v ZDA, zaradi suma sodelovanja pri produkciji ali distribuciji do muslimanov žaljivega ameriškega filma. Amaterski film z naslovom Nedolžnost muslimanov je sprožil nasilne proteste v islamskem svetu. Datum začetka sojenja še ni določen.

Sedmerica - Adel Riad, Morris Sadek, Nabil Bissada, Esmat Zaklama, Elia Bassily, Ihab Yaacoub in Jack Atallah - je obtožena "žaljenja islamske vere in preroka (Mohameda) ter spodbujanja verskega sovraštva", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP so egiptovske oblasti že izdale naloge za aretacijo sedmerice kot tudi za ameriškega skrajnega krščanskega pastorja Terryja Jonesa, ki je film promoviral na svoji spletni strani. Med obtoženimi naj bi bil tudi domnevni producent filma Nakoula Basseley Nakoula, navaja AP.

Zaradi filma, ki ga je ustvarila manjša skupina skrajnih ameriških kristjanov, je prišlo do nasilnih protestov pred ameriškimi veleposlaništvi in drugimi ameriškimi ustanovami ter predstavništvi nekaterih drugih zahodnih držav v najmanj 20 državah sveta, tudi v Egiptu. V več kot tednu dni je v nasilju umrlo že najmanj 31 ljudi.

Družino producenta filma Nakoule Basseleyja Nakoule je policija iz predmestja Los Angelesa v ponedeljek odpeljala na neznani kraj, kjer se sam producent skriva že od sobote.

Egiptovski salafistični imam Ahmad Fuad Ašuš je medtem včeraj preko spletnih džihadističnih forumov razglasil fatvo, smrtno obsodbo za vse protagoniste filma, tudi igralce, je sporočil ameriški center za nadzor islamističnih spletnih strani SITE.

IntelCenter, še en ameriški center za nadzor muslimanskih spletnih strani, pa je včeraj sporočil, da je Al Kaida v Magrebu v soboto pozvala privržence, naj sledijo zgledu napadalcev na ameriški konzulat v Bengaziju 11. septembra, v katerem je bil med drugim ubit ameriški veleposlanik. Pozvali so jih k napadom in požigom ameriških diplomatskih predstavništev ter ubojem ameriških diplomatov v drugih državah Magreba - Tuniziji, Alžiriji, Maroku in Mavretaniji.

O protiameriških protestih zaradi filma medtem poročajo iz vsega sveta. V Pešavarju v Pakistanu je policija uporabila solzivec proti okoli 2000 protestnikom pred ameriškim konzulatom. Oblasti so blokirale dostop do Youtubea, potem ko je slednji zavrnil umik delov spornega filma, ki jih je moč videti na tem spletnem portalu.

Do spopadov s policijo je prišlo tudi v Šrinagarju v indijskem delu Kašmirja, ko je okoli 300 muslimanskih protestnikov skušalo priti do urada ZN. Indija, kjer živi 150 milijonov muslimanov, je film obsodila kot žaljivega.

Kakih 400 ljudi je včeraj mirno protestiralo pred ameriškim veleposlaništvom v Bangkoku, prestolnici večinoma budistične Tajske, ki ima muslimansko manjšino. Kakih 200 protestnikov pa je pred ameriškim konzulatom v tretjem največjem indonezijskem mestu Medan zahtevalo kaznovanje ustvarjalcev filma v ZDA.

K velikim protestom proti filmu v soboto v Parizu in drugih velikih francoskih mestih pa pozivajo na več socialnih omrežjih, vendar izvora pozivov ni mogoče ugotoviti, navaja AFP.

S filmom naj bi bil povezan tudi današnji samomorilski napad blizu afganistanske prestolnice Kabul, ki je zahteval najmanj 12 življenj, tudi devetih tujcev, večinoma Južnoafričanov. Odgovornost za napad je prevzela afganistanska uporniška skupina Hezb i Islami, ki je sporočila, da ga je izvedla ženska kot maščevanje zaradi žaljivega ameriškega filma.