5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Svet

Fantastični Nizozemci povozili neprepoznavne Špance

Španska nogometna reprezentanca, branilka naslova, je v 1. krogu svetovnega prvenstva v Braziliji v Salvadorju (skupina B) izgubila proti Nizozemski z 1:5 (1:1).

Čeprav Španci pred prvenstvom v Braziliji pri mnogih niso veljali za glavne favorite, češ da so ti izpeti, pa tudi največji nasprotniki izbrancev Vicenteja del Bosqueja na uvodni tekmi niso pričakovali takega poloma v ponovitvi finala izpred štirih let v Južnoafriški republiki. Po obetavnem začetku Špancev so se na koncu za precej bolj konkretne pokazali Nizozemci, ki so prišli v Južno Ameriko s precej spremenjeno postavo v primerjavi s SP 2010.

Španci in Nizozemci so v prvem polčasu pokazali dokaj enakovredno igro, v prvih 25 minutah resnejših priložnosti ob merjenju moči ni bilo. V 27. minuti pa so branilci naslova povedli, potem ko je - spet bo precej govora o sodnikih - v kazenskem prostoru padel Diego Costa v boju s Stephanom de Vrijem. Zanesljiv izvajalec najstrožje kazni je bil Xabi Alonso.

V 43. minuti je dobro posredoval nizozemski vratar Jasper Cillesen po poskusu Davida Silve, le malce zatem pa so običajno oranžni, a tokrat modri, Nizozemci izenačili. Daley Blind je žogo poslal pred gol, kjer je bil najvišji in najodločnejši Robin van Persie ter z glavo zadel za 1:1.

Sin nekdanjega slovitega igralca amsterdamskega Ajaxa Dannyja Blinda je bil znova ključni podajalec v 53. minuti, takrat je podal do Arjena Robbena, ki je zadel za 2:1. Nizozemci so imeli novo priložnost v 60. minuti, ko je van Persie zadel prečko, štiri minute zatem pa so izbranci Louisa van Gaala le povišali prednost, ko je Stefan de Vrij po prostem strelu Wesleyja Sneijderja (ob domnevnem prekršku nad vratarjem Ikerjem Casillasom) z glavo dosegel zadetek za 3:1.

Le malce zatem so Španci znova zatresli nizozemsko mrežo, a je bil David Silva v prepovedanem položaju. Zato pa na drugi strani ni bil van Persie, ki je v 72. minuti dokončno odločil tekmo in ponižal prvake. Za pravo blamažo Špancev je v 80. minuti poskrbel Robben, ki se je celo malce poigral z nezanesljivo špansko obrambo in žogo poslal v prazno mrežo. Nizozemci so imeli v zadnjih minutah priložnosti za dodatno ponižanje "furie roje", a je Casillas obranil nevarna strela Georginia Wijnalduma in Robbna.

* Staion Fonte Nova, gledalcev 45.000, sodniki: Rizzoli, Faverani in Stefani (vsi Italija).
* Strelci: 1:0 Alonso (27./11 m), 1:1 van Persie (44.), 1:2 Robben (53.), 1:3 de Vrij (64.), 1:4 van Persie (72.), 1:5 Robben (85.).
* Španija: Casillas, Azpilicueta, Ramos, Pique, Alba, Busquets, Alonso (od 63. Pedro), Iniesta, Xavi, Silva (od 78. Fabregas), Costa (od 63. Torres).
* Nizozemska: Cillessen, Janmaat, Vlaar, de Vrij (od 77.Veltman), Martins Indi, Blind, de Jong, de Guzman (od 62. Wijnaldum), Sneijder, van Persie (od 79. Lens), Robben.
* Rumeni kartoni: Casillas; de Guzman, de Vrij, van Persie.