Revija Reporter
Svet

Evropski poslanci zaradi umora novinarja obiskali Slovaško

STA

8. mar. 2018 14:29 Osveženo: 14:35 / 08. 3. 2018

Deli na:

27-letnega Kučiaka in njegovo zaročenko Martino Kušnirovo so našli ustreljena v nedeljo zvečer v novinarjevi hiši v kraju Velka Maca v bližini glavnega mesta Bratislava.

Reuters

Na Slovaško je danes prispela delegacija Evropskega parlamenta, ki bo skušala izvedeti več o ozadju nedavnega umora raziskovalnega novinarja Jana Kuciaka. Evropski poslanci se sicer na Slovaškem mudijo, medtem ko državo zaradi umora tone v vse hujšo politično krizo. Opozicijske stranke so namreč v sredo vložile predlog nezaupnice proti vladi.

Delegacija Evropskega parlamenta bo na Slovaškem ostala še v petek in ima na programu vrsto pogovorov, ne le z vidnimi slovaškimi politiki, med drugim s predsednikoma vlade in države ter več ministri, ampak tudi borci proti korupciji, nevladniki, novinarji, strokovnjaki za programe subvencij EU in drugimi. Obiskala bo tudi kraj Velka Mača, kjer sta živela Kuciak in njegova zaročenka Martina Kušnirova.

V petek bodo imeli evropski poslanci novinarsko konferenco v Bratislavi, nato pa bodo pripravili še poročilo. Ad hoc delegacijo vodita Nemka Ingeborg Grässle in Britanec Claude Moraes, poleg njiju pa so v njej še štirje poslanci iz različnih držav in političnih skupin.

27-letnega Kuciaka in Kušnirovo so našli mrtva na njunem domu 25. februarja. Mrtva naj bi bila že približno tri dni, ubili pa naj bi ju streli v glavo in prsni koš. Umor je najverjetneje povezan z novinarjevim delom. Kuciak je preiskoval predvsem korupcijo ter prepletenost politike in gospodarstva. V času umora je pisal o kalabrijskih mafijcih, ki živijo na Slovaškem in tam dobro služijo, med drugim z zlorabami evropskih sredstev, ter so povezani s slovaškimi politiki, tudi iz vrst vladajoče stranke Smer in celo iz kabineta premierja Roberta Fica.

Zaradi umora je na Slovaškem izbruhnila politična kriza. Nestrankarski predsednik države Andrej Kiska vladi očita, da je leta ignorirala opozorila tajne službe SIS o poslih italijanske mafije na Slovaškem. Pred dnevi je zato že predlagal razpis predčasnih volitev ali vsaj večjo spremembo ministrskega kabineta. Več opozicijskih strank je poleg tega v sredo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa v parlamentu vložilo skupen predlog nezaupnice proti vladi. V petek se bodo o tem, kako pomiriti razmere, skupaj pogovarjali Kiska, Fico in predsednik parlamenta.