Revija Reporter
Svet

EU: Rusija in Kitajska širita dezinformacije o koronavirusu

STA

10. jun. 2020 17:37 Osveženo: 17:39 / 10. 6. 2020

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

EU poziva digitalne velikane, naj okrepijo boj proti dezinformacijam v povezavi s pandemijo covida-19, ki jih očita zlasti Rusiji in Kitajski. Ob tem je podprla odločitev Twitterja za preverjanje tvitov ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Kljub očitkom Pekingu sicer zatrjuje, da noče hladne vojne s Kitajsko.

Novi koronavirus ni edina težava, soočamo se tudi z "množično infodemijo", ki poskuša spodkopati demokracijo in verodostojnost unije, je poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. "Dezinformacija v času koronavirusa lahko ubije," je posvaril.

Ob tem je izrecno navedel pozive k pitju belila kot ukrep proti virusu, ki jih je bilo med drugim slišati tudi od ameriškega predsednika. Belgijski center za zastrupitve je po bruseljskih navedbah zabeležil 15-odstotno povečanje števila incidentov, povezanih z belilom.

Podpredsednica komisije Vera Jourova, pristojna za vrednote in preglednost, pa je opozorila, da se bo tok dezinformacij nedvomno nadaljeval, pri čemer se zdi, da bodo cepiva naslednje bojišče. Pripravljenost Nemcev na cepljenje se je v manj kot dveh mesecih zmanjšala za 20 odstotnih točk, je ponazorila izziv.

EU pričakuje odslej od digitalnih titanov, kot so Twitter, Facebook in Google, redno mesečno poročanje s konkretnejšimi informacijami o ukrepanju v boju proti dezinformacijam v povezavi s pandemijo - glede virov, kanalov in ciljih dezinformacij, je pojasnila podpredsednica.

Oktobra 2018 so Facebook, Google, Twitter in Mozilla ter trgovinska združenja, ki zastopajo spletne platforme, oglaševalsko industrijo in oglaševalce, podpisali kodeks ravnanja kot prostovoljno orodje za boj proti dezinformacijam. Lani je pristopil tudi Microsoft. Komisija bo v prihodnjih tednih objavila celovito oceno tega sodelovanja.

Skupini naj bi se v kratkem pridružil Tiktok, pogovarjajo pa se tudi z WhatsAppom, je danes pojasnila komisarka.

Jourova je ob tem danes odločno podprla odziv Twitterja na tvite ameriškega predsednika. Izpostavila je, da Twitter ni izbrisal vsebine, temveč je zagotovil preverjene informacije, kar je po komisarkinih besedah zelo dober primer pluralizma in ravnanja, ki se pričakuje od digitalnih akterjev.

Komisarka sicer zatrjuje, da nikakor noče vzpostaviti "ministrstva resnice". Izpostavlja močno vero v to, da bo mogoče dokazati, da je demokracija superioren sistem pri naslavljanju takšnih kriz v dobro državljanom. "Resnica šteje," je poudarila.

EU kot vir dezinformacij izpostavlja zlasti Rusijo in Kitajsko. Moskvi in Pekingu očita, da poskušata spodkopati demokratično razpravo in okrepiti polarizacijo družbe ter izboljšati svoj lastni ugled v kontekstu covida-19.

Borrell je sicer danes izpostavil, da krepitev boja proti dezinformacijam ne pomeni napovedi hladne vojne Kitajski. Povedal je, da je kitajskemu zunanjemu ministru Wangu Yiju, s katerim se je pogovarjal v torek v okviru priprav bližajočega se vrha EU in Kitajske, zatrdil, naj ne skrbi, saj unija ne namerava vstopiti v hladno vojno s Kitajsko.

Komisija bo današnje predloge vključila v prihodnja prizadevanja EU glede dezinformacij, zlasti akcijski načrt za evropsko demokracijo in akt o digitalnih storitvah.