EU po strmoglavljenju malezijskega letala neenotna glede sankcij zoper Rusijo
22. jul. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Zunanji ministri EU bodo danes v Bruslju razpravljali o ukrepanju po sestrelitvi letala MH17 družbe Malaysia Airlines, ki je z 298 ljudmi na krovu v četrtek strmoglavilo na vzhodu Ukrajine. V ukrajinskem mestu Harkov medtem danes pričakujejo prihod vlaka s trupli žrtev strmoglavljenja.
Vlak, v hladilne vagone katerega so proruski separatisti naložili trupla žrtev, je kraj Torez v bližini Donecka, nedaleč od prizorišča strmoglavljenja, zapustil v ponedeljek zvečer in naj bi za pot potreboval približno 12 ur. V Harkovu naj bi nizozemski strokovnjaki opravili prvi pregled trupel, nato pa naj bi jih že v kratkem prepeljali naprej na Nizozemsko.
Boeing 777 na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur je bil najverjetneje sestreljen. Ukrajinske oblasti in proruski separatisti si vzajemno očitajo krivdo. Med žrtvami je več kot 190 Nizozemcev in deset Britancev.
EU je nad strmoglavljenjem letala šokirana. Članice so enotne, da je treba takoj zagotoviti neodvisno mednarodno preiskavo ter poiskati in obsoditi krivce. Ni pa še jasno, ali se bodo danes odločile za zaostritev sankcij proti Rusiji.
Novi britanski zunanji minister Philip Hammond je napovedal, da bo skušal prepričati evropske kolege, da zaostrijo sankcije proti Rusiji zaradi podpore separatistom.
Nove sankcije bi lahko po britanskih navedbah vključevale omejitve, povezane s tehnologijami za dvojno uporabo, tudi vojaško. Nekateri pozivajo tudi k uvedbi gospodarskih sankcij, a članice vsaj doslej o tem niso uspele skovati enotnega stališča.
EU je sicer v petek razširila pravno podlago za sankcije proti Rusiji, tako da bo mogoče poleg posameznikov kaznovati tudi ruska podjetja, ki podpirajo ogrožanje neodvisnosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine. Seznam naj bi bil nared do konca julija.
Ministri bodo med drugim danes tudi sprožili misijo v pomoč Ukrajini pri reformi policije, razpravljali o Bližnjem vzhodu ter se sestali s kolegi iz vzhodnega partnerstva, tako da bo v Bruslju tudi ukrajinski minister Pavlo Klimkin.
Slovenija, ki jo bo na zasedanju zastopal zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle, in Francija bosta pod točko razno poročali o nedavni donatorski konferenci za BiH in Srbijo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke