Revija Reporter
Svet

Erdogan je Grke obtožil požiga turškega mesta Smirna

STA

3. maj. 2018 12:18 Osveženo: 12:19 / 03. 5. 2018

Deli na:

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je s spornimi izjavami o zgodovini sprožil nove napetosti v odnosih s sosednjo Grčijo. V zvezi s sporom med državama glede nenaseljenih otočkov v Egejskem morju je nedavno dejal, da je grška vojska med grško-turško vojno leta 1922 sama požgala mesto Smirna, današnji Izmir v Turčiji, ter s tem razburil Atene.

Grški predsednik Prokopis Pavlopulos je poudaril, da politik, ki ne more brzdati svojega jezika, ne more biti velik državnik. Erdogana je pozval, naj spoštuje grško zgodovino in naj ne škoduje odnosom med državama. "Smo narod miru, a ne bomo prepustili niti najmanjšega delčka svojega ozemlja, svoje meje ali pravic," je poudaril po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.

Grška opozicijska konservativna stranka Nova demokracija (ND) je posvarila, da Erdoganove izjave lahko spodkopljejo dvostranske odnose. Podobno se je odzvalo tudi grško Gibanje za spremembe, ki je ocenilo, da turški predsednik s "fanatično vojno retoriko" spreobrača skupno zgodovino.

Požar v Izmirju Grki poznajo kot katastrofo iz Smirne. Uničujoč požar je septembra 1922 popolnoma uničil armensko in grško četrt več tisoč let starega pristaniškega mesta, ki je s tem izgubilo kozmopolitski in večkulturni značaj.

Zgodovinarji si niso enotni, kaj se je takrat pravzaprav dogajalo. Za najverjetnejšo po poročanju agencije APA sicer velja različica, da so požar podtaknili turški vojaki in civilisti med plenjenjem in poboji Armencev in Grkov po umiku grške vojske iz mesta. Šlo naj bi za povračilo turške strani za grozodejstva grške vojske in kristjanov nad muslimani med okupacijo. Grčija je mesto zavzela maja leta 1919 po porazu Otomanskega cesarstva v prvi svetovni vojni, zatem pa je delež grškega prebivalstva hitro naraščal. Kmalu po začetku grške invazije so grške sile začele poboje Turkov in drugih muslimanov v regiji.