Republikanec v Washington prihaja na novem vrhuncu svoje politične moči, v rokah bo imel ne samo vlado, pač pa oba domova kongresa, poslansko zbornico in senat. Ob konservativni večini na vrhovnem sodišču sta pred njim vsaj dve leti, ko lahko temeljito spremeni podobo ZDA.
Leta 2016 so se poraženi demokrati tolažili, da je vzpon nepremičninskega mogotca in televizijskega zabavljača v Belo hišo enkraten odklon, dvignjeni sredinec, s katerim so volivci celotnemu političnemu vrhu sporočali, da hočejo drastične spremembe. Dejali so si, da mnogi Američani niso v celoti dojeli njegovega značaja, njegove grožnje mednarodnim zavezništvom in domačim institucijam, zaničljivega odnosa do resnice, znanosti, medijev. Skrajno retoriko so pripisali predvolilni vročici in verjeli, da ga bo Ovalna pisarna spremenila.
Letos je jasno, da so se spremenili Američani. Trump ne zmaguje le politično, kulturno zmaguje pri oblikovanju ameriških manir in običajev. Ne samo da so mu bili pripravljeni spregledati napad na temelj demokracije, mirno predajo oblasti tekmecem. Sprejeli so njegove najbolj skrb vzbujajoče vzgibe, ki jih resnici na ljubo nikoli ni skrival. Podprli so cinično poglabljanje političnega razdora v državi kot temelj njegove kampanje, ki je v zadnjih tednih pred volitvami segla v najbolj usmrajene kaluže teorij zarot, silovite jeze, pritlehnega zmerjanja.