Revija Reporter
Svet

Deset arabskih držav podprlo ZDA v okrepljenem boju proti IS

STA

12. sep. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Deset arabskih držav, med njimi "težkokategornica" Savdska Arabija, se je včeraj zavezalo, da bodo podprle ZDA v boju proti džihadistom Islamske države (IS). Kot piše v izjavi, objavljeni ob koncu srečanja ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja z arabskimi kolegi v savdski Džedi, bodo države opravile "svoj del v celovitem boju" proti IS.

Namen Kerryjevih pogovorov v Džedi je bil pritisniti na sogovornike, da se njihove države pridružijo široki mednarodni koaliciji proti IS. V omenjeni deseterici držav so poleg Savdske Arabije še Bahrajn, Egipt, Irak, Jordanija, Kuvajt, Libanon, Oman, Katar in Združeni arabski emirati.

Predsednik ZDA Barack Obama je v sredo zvečer predstavil svojo strategijo boja proti IS v Siriji in Iraku ter med drugim napovedal dodatne zračne napade na džihadiste v obeh državah - tudi v Siriji, kjer jih doslej ni bilo - ter krepitev podpore zaveznikom na terenu. Med drugim namerava v Irak poslati še nekaj sto ameriških vojakov.

Kerry je od arabskih sogovornikov med drugim želel zaveze, da bodo preprečili financiranje skrajnežev, omejili objavo skrajnih sporočil v medijih ter da bodo njihove države ZDA dovolile uporabo letalskih oporišč in prelete vojaških letal. Kot je poudaril, imajo prav arabske države ključno vlogo v boju proti IS.

Dejstvo, da na stran ZDA v boju proti sunitskim skrajnežem stopajo tudi sunitske države s Savdsko Arabijo na čelu, predstavlja pomembno preseganje globokega sektaškega razkola, ki je kriv za prelivanje krvi na Bližnjem vzhodu. V Rijadu IS označujejo kot teroristično organizacijo, ZDA pa so med drugim obljubili pomoč v obliki urjenja zmernih sunitskih borcev iz Sirije.

Po drugi strani senco meče odziv Irana, glavne šiitske sile v regiji in močnega zaveznika sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki je izrazil pomisleke glede nove koalicije pod vodstvom ZDA in dvomi v to, da se bo ta borila proti resničnim vzrokom terorizma. Zanj sicer v Teheranu krivijo izključno sunitske arabske države, kot je Savdska Arabija.

Druga ključna zaveznica Damaska, Rusija, je medtem včeraj v odzivu na novo strategijo boja proti IS, ki jo je v sredo zvečer predstavila ameriški predsednik Barack Obama, opozorila, da bi "enostranski ameriški letalski napadi" na IS pomenili kršitev mednarodnega prava.

Na to se je v Džedi že odzval Kerry in sklicevanje Moskve na mednarodno pravo označil kot smešno. "Moram reči, če ne bi bilo dogajanje v Ukrajini tako resno, bi se človek skorajda nasmejal ob ideji, da Rusija izpostavlja vprašanje mednarodnega prava," je dejal.

Kerry bo sicer v petek v okviru prizadevanj, da se oblikuje čim širša mednarodna koalicija proti IS, odpotoval še v Turčijo, v soboto pa v Egipt. V Kairu se bo med drugim sestal z generalnim sekretarjem Arabske lige Nabilom al Arabijem in ga seznanil z včerajšnjimi pogovori v Džedi.

Turčija je bila edina muslimanska država v skupini desetih držav za boj proti Islamski državi, ki so se ob robu nedavnega vrha zveze Nato v Newportu povezale v boju proti IS. Poleg ZDA in Turčije so takrat v to koalicijo vstopile še Velika Britanija, Kanada, Danska, Francija, Nemčija, Italija, Poljska in Avstralija.

A neimenovani predstavnik vlade v Ankari je včeraj povedal, da Turčija ne bo dovolila koaliciji držav pod vodstvom ZDA, da iz letalskih oporišč na njenem ozemlju izvajajo napade na džihadiste v sosednjih Iraku in Siriji. Turčija tudi ne bo sodelovala v teh napadih, je dejal.