Predsednik ZDA je tvitnil, da je Powell tog in soodgovoren, da so se ZDA zapletle v vojne na Bližnjem Vzhodu. "Pravkar je naznanil, da bo volil togega in zaspanega Joeja Bidna. Ali ni Powell rekel, da ima Irak orožje za množično uničenje? Niso ga imeli, ampak smo šli v vojno," je tvitnil Trump. Ob tem je nanizal vse, kar je v treh letih in pol naredil za republikance.
Powell je dejal, da nikakor ne more podpreti Trumpa, ker nenehno laže, se oddaljuje od ustave in ogroža ameriško demokracijo. Ker je že leta 2016 podprl Clintonovo, Trump pa je vseeno zmagal, Powellovo mnenje ne šteje toliko, kot upajo Trumpovi nasprotniki v Washingtonu. Powell si je namreč zapravil velik del ugleda, ko je v Varnostnem svetu ZN prodajal zgodbo o neobstoječem iraškem biološkem in kemičnem orožju, da pridobi svet za vojno proti tedanjemu iraškemu voditelju Sadamu Huseinu.
Leta 2016 je bilo veliko republikancev, kot je Powell, ki niso podpirali Trumpa oziroma so mu izrazito nasprotovali, pa je bil vseeno izvoljen. Tokrat ima Trump na svoji strani veliko več republikanskih voditeljev kot pred štirimi leti in trdno podporo republikanske volilne baze. Vendar pa je Powell po mnenju nekaterih ptica, ki napoveduje pomlad.
Nekdanji guverner Južne Karoline in republikanski predsedniški kandidat Mark Sanford napoveduje, da bo sledil učinek domin, ki so ga sprožili upokojeni vojaški voditelji in za zdaj senatorja Lisa Murkowski ter Mitt Romney. Slednji je glasoval za ustavno obtožbo Trumpa in je naravnost povedal, da Trumpa ne bo volil, Murkowska pa pravi, da okleva.
Trump je sicer sokriv za začetek upora v vrstah republikancev. Temu je najprej botroval njegov odgovor na pandemijo koronavirusne bolezni 19, ki je končala njegov "gospodarski čudež". Sodu pa sta izbila dno pozivanje k uporabi vojske na protestih proti policijskemu nasilju in razganjanje mirnih protestnikov za fotografiranje s svetim pismom v roki pred cerkvijo.
Do predsednika sta kritična tudi njegov nekdanji obrambni minister, upokojeni general James Mattis in nekdanji šef kabineta, prav tako upokojeni general John Kelly. Nihče od njiju ni zagrozil, da bo podprl Bidna, sta pa oba izpostavila, da si Trump kot grožnja ustavi in človek brez karakterja ne zasluži položaja. Nato so se oglasili še nekdanja načelnika štaba združenih poveljstev oboroženih sil Michael Mullen in Martin Dempsey.
"Jeseni napoči čas za novo vodstvo v tej državi. Republikanec, demokrat ali neodvisni. Predsednik Trump je dokazal, da nima kvalitet za dobrega vrhovnega poveljnika. Država mora naprej brez njega za krmilom," je izjavil upokojeni admiral William McRaven, ki je vodil operacijo za usmrtitev terorista Osame bin Ladna.
New York Times je v soboto poročal, da nekdanji predsednik George Bush mlajši ne bo volil Trumpa, njegov brat Jeb pa se še ni odločil. Vdova pokojnega republikanskega senatorja Cindy McCain čaka pravi trenutek, da izreče podporo Bidnu, nekdanja predsednika predstavniškega doma kongresa John Boehner in Paul Ryan naj bi razmišljala podobno. Vse več naj bi bil republikancev, ki čakajo pravi trenutek za prestop.
Nekateri republikanci si že dlje časa aktivno prizadevajo spodnesti Trumpa. Med njimi je odbor za politično akcijo, ki zbira denar in plačuje oglase proti Trumpu. Pri njem sodeluje mož Trumpove svetovalke Kellyanne Conway George Conway. Nastala je tudi nova pobuda "Republikanski volivci proti Trumpu, ki je pretekli teden sprožila deset milijonov dolarjev vredno oglasno kampanjo.
Biden bo seveda vsako podporo uglednega republikanca sprejel z odprtimi rokami, vendar pa bo to širšo koalicijo skušal sestavljati šele, ko bo uspel poenotiti lastno stranko. V slednji je veliko užaljenih "Sandersovih" levičarjev, ki jim Bidnova bolj sredinska pot ni všeč.
Trumpova kampanja pravi, da ni zaskrbljena. "Predsednik Trump ima rekordno podporo v republikanski stranki, a nekaterim washingtonskim insajderjem je očitno všeč oboževanje liberalnih medijev iz prestolnice," je sporočil tiskovni predstavnik Trumpove kampanje Tim Murtaugh.
Colin Powell tudi letos ne bo podprl Trumpa za predsednika ZDA
8. jun. 2020 8:04 Osveženo: 8:05 / 08. 6. 2020
Nekdanji republikanski državni sekretar ZDA Colin Powell se je tako kot leta 2016, ko je podprl demokratko Hillary Clinton odločil, da tudi letos na predsedniških volitvah ne bo podprl Donalda Trumpa, ki ga je označil za nevarnega za ameriško demokracijo. Trump je Powellu v odzivu očital soodgovornost za sodelovanje ZDA v vojnah na Bižnjem vzhodu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke