Datum 25. maj za predčasne predsedniške volitve v Ukrajini je bil določen že ob odstavitvi prejšnjega predsednika Viktorja Janukoviča sredi februarja, ko je oblast v Kijevu prevzela proevropska opozicija. Od tedaj pa se je v Ukrajini spremenilo mnogo stvari - zdaj ji grozi državljanska vojna in razpad na proevropski zahod in proruski vzhod, morda pa celo vojna z veliko vzhodno sosedo Rusijo, ki si je vmes že priključila ukrajinski polotok Krim.
Moskva vse od odstavitve Janukoviča nasprotuje izvedbi predsedniških volitev v Ukrajini, ker da so opozicijski voditelji z odstavitvijo Janukoviča izvedli državni udar, pa tudi zato, ker po njeni oceni volitve med "protiteroristično operacijo" proti proruskim separatistom na vzhodu države ne morejo biti legitimne.
Volilna kampanja je vseskozi potekala tudi pod grožnjo invazije približno 40.000 ruskih vojakov, ki so bili nagrmadeni ob meji z Ukrajino. V zadnjem tednu je je napetost malenkost popustila, saj je ruski predsednik Vladimir Putin ukazal konec "vojaških vaj" na mejnem območju.
A bistvenega zmanjšanja vojaške prisotnosti še ni; v Moskvi pravijo, da se bo to zgodilo do konca meseca. Evropska unija in ZDA pa Kremelj tudi opozarjata, da bi oviranje volilnega procesa v Ukrajini pomenilo takojšnjo zaostritev sankcij.
Novi predsednik države, ki bo nasledil sedanjega začasnega Oleksandra Turčinova, bo imel tako že takoj na začetku polne roke dela, predvsem s pomiritvijo razmer na vzhodu v pokrajinah Doneck in Lugansk, kjer so separatisti že razglasili neodvisnost in pričakujejo priključitev Rusiji po vzoru Krima.
Druga glavna naloga novega predsednika pa bo seveda zgladitev odnosov z Rusijo. Vprašanje je sicer, ali bo to sploh v njegovi moči in ali si to želi tudi druga stran.
Glede na zadnje javnomnenjske raziskave bo ta naloga padla na pleča enega najbogatejših Ukrajincev, 48-letnega "čokoladnega kralja" Petra Porošenka, težkega 1,3 milijarde dolarjev, ki v svoji kampanji obljublja prav to - pomiritev odnosov s prebivalci ukrajinskega vzhoda in umiritev odnosov z Rusijo. In to v naslednjih treh mesecih.
Morda mu uspe zmagati celo v prvem krogu, čeprav naj bi mu za malenkost vendarle zmanjkalo - ankete mu napovedujejo okoli 45 odstotkov glasov podpore.
Ostalih 17 kandidatov je daleč zadaj. Ankete drugo mesto napovedujejo nekdanji premierki Juliji Timošenko, ki bi dobila 7,5 odstotka glasov. A boj za uvrstitev v drugi krog bo očitno srdit - nekdanjemu obrambnemu ministru Anatoliju Gricenku napovedujejo sedem odstotkov glasov, Sergiju Tigipku pa 5,4 odstotka, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Toda končna zmaga Porošenka v drugem krogu tri tedne kasneje najverjetneje ni ogrožena. Če bi se pomeril s Timošenkovo, bi ta dobila le okoli desetodstotno podporo, še navaja AFP.
Ankete napovedujejo visoko volilno udeležbo; kar 60 odstotkov volivcev naj bi se volitev zagotovo udeležilo. Vprašanje pa je, kako bo z volitvami na vzhodu, saj so samooklicane oblasti v Donecku in Lugansku že napovedale, da volitev pri njih ne bo. Po ocenah Kijeva naj bi na ta način preprečili volitve najmanj dvema milijonoma volivcem.
Poleg tega bodo nedeljske volitve potekale pod močno okrepljenimi varnostnimi ukrepi; za varnost na voliščih in v državi naj bi skrbelo 55.000 policistov in še okoli 20.000 prostovoljcev.
Porošenko si sicer prizadeva, da bi po predsedniških volitvah hitro izvedli tudi parlamentarne in tako omogočili nov zagon v Ukrajini. To bi država nujno potrebovala, še posebej, če želi hitro zaustaviti upadanje gospodarstva.
Mednarodni denarni sklad (IMF) namreč Ukrajini za letos napoveduje kar petodstotni padec bruto domačega proizvoda. Če se bo uresničil najbolj črni scenarij razpada države in odcepitev industrijskega vzhoda, pa bi bil padec po ocenah analitikov lahko celo desetodstoten.
To bi pomenilo pravcato katastrofo za že tako obubožano prebivalstvo druge največje države v Evropi z okoli 46 milijoni prebivalcev. Po ocenah IMF je gospodarstvo Ukrajine v zadnjih dvajsetih letih zraslo za zanemarljivih 0,05 odstotka, torej praktično nič. BDP na prebivalca pa je v letu 2013 znašal 3920 ameriških dolarjev ali 20 odstotkov manj kot v Albaniji.
Ob predsedniških volitvah bodo v Ukrajini v nedeljo potekale tudi lokalne volitve. V ospredju zanimanja je predvsem položaj župana v Kijevu, kjer je med favoriti eden voditeljev majdanskega upora, boksarski šampion Vitalij Kličko, ki se je predsedniški kandidaturi odpovedal v korist Porošenka. Za župana Kijeva se sicer poteguje že tretjič.
Zanimivo pa Kličko bije hud boj z "Darthom Vaderjem", likom iz hollywoodske sage Vojna zvezd. Presenetljivo bi ta pod veliko črno čelado skriti kandidat lahko celo zmagal na županskih volitvah v Kijevu, pa čeprav je kampanja očitna parodija.
Predstavlja se namreč kot "kandidat s človeškim obrazom" in obljublja "šunko za vse Kijevčane". Vladal pa bo seveda s pomočjo "Sile". Še en Darth Vader kandidira tudi za župana v Odesi.
Čokoladni kralj, boksar in Darth Vader na volitvah v Ukrajini
23. maj. 2014 10:53 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
V Ukrajini bodo to nedeljo predsedniške volitve, verjetno najpomembnejše v novejši zgodovini države, ki bodo pomembno vplivale na to, ali se bo izvila iz hude politične in gospodarske krize. Zmaga se obeta čokoladnemu kralju Petru Porošenku, vendar bo najverjetneje potreben še drugi krog, ki bo predvidoma 15. junija.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke