sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

kidd doncic 23 pm Ekipa24.si

Hahaha!!! Po spotakljivih vzdihih Luka Dončić ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

matej mohoric 24 mm Ekipa24.si

Matej Mohorič o nedolžni ureznini, ki mu je niso...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Cipras zavrača možnost velike koalicije z Novo demokracijo

Deli na:
Cipras zavrača možnost velike koalicije z Novo demokracijo

Foto: Reuters

Vodja leve Sirize Aleksis Cipras je med televizijskim soočenjem zavrnil možnost, da bi v primeru zmage na nedeljskih volitvah sestavil vlado skupaj s svojimi glavnimi tekmeci. Njegov konservativni tekmec Vangelis Meimarakis (foto desno) je po drugi strani dejal, da bi v primeru zmage v vlado povabil tudi Ciprasa, poročajo tuje tiskovne agencije.

V skladu z javnomnenjskimi raziskavami naj sicer nobenemu od njiju na volitvah ne bi uspelo doseči parlamentarne večine. Teden dni pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami v Grčiji so številne ankete kazale na tesen spopad med doslej vladajočo Sirizo in opozicijsko konservativno Novo demokracijo. V večini anket sicer vodi Siriza, a razlika med njima je minimalna.

Med soočenjem, ki ga je v ponedeljek zvečer prenašala grška državna televizija ERT, je Meimarakis ocenil, da lahko Grčiji stabilnost prinese samo velika koalicija, Cipras pa je na drugi strani menil, da bi bila tovrstna koalicija nenaravna, povzema britanska medijska mreža BBC.

Televizijsko soočenje je bilo priložnost za oba voditelja, da na svojo stran pritegneta neodločene volivce, ki jih je glede na zadnjo javnomnenjsko raziskavo ANT1 TV 31,6 odstotka. Po mnenju opazovalcev se je tokratno soočenje končalo neodločeno in brez očitnega zmagovalca.

Soočenje je bilo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP tudi v znamenju begunske krize in mednarodnega dogovora o finančni pomoči obubožani Grčiji.

Cipras je glede beguncev med drugim menil, da vojaške akcije proti tihotapcem ljudi v grških vodah ne bodo uspešne, saj bodo prizadele nedolžne begunce in ne tihotapcev ljudi. "Ti prihajajo s čolni, na katerih ni tihotapcev," je menil.

Meimarakis je zagovarjal stališče, da je treba migrante, ki nezakonito vstopijo v državo, vrniti v njihovo državo izvora.

Beseda je tekla tudi o novem grškem dogovoru z mednarodnimi posojilodajalci za rešitev grških finančnih težav, ki ga je Cipras z mednarodnimi upniki dosegel julija letos. Na soočenju ga je Cipras zagovarjal, da gre za živ organizem in naštel tudi vrsto odprtih vprašanj, kot so zmanjšanje dolga, privatizacija, delovna zakonodaja in slaba bančna posojila.

Memarakis je dejal, da njegova stranka namerava izpolniti pogoje dogovora za leto dni, nato pa bi se znova pogajala o nekaterih pogojih.

Cipras je konec avgusta odstopil s položaja predsednika vlade, saj se je moral znotraj svoje stranke soočiti z uporom zaradi dogovora o pomoči. Nove predčasne volitve bodo v nedeljo.