Naš cilj je spoštovanje suverenosti Grkov in obenem spoštovanje pravil. Njihov okvir želimo popraviti, ne razbiti, je poudaril Cipras po srečanju s predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem.
Grški premier, ki izjave za medije običajno podaja v grščini, tokrat pa je govoril v angleščini, je izrazil veselje ob obisku v Evropskem parlamentu - instituciji dialoga in sodelovanja.
Zgodovina EU je zgodovina nesoglasij, ki pa na koncu postanejo kompromisi in dogovori, je še izpostavil Cipras in zatrdil, da si bodo z vsemi močmi prizadevali za vzdržno rešitev in za vzajemno sprejemljiv kompromis.
Schulz je srečanje s Ciprasom označil kot "prijateljsko in plodno izmenjavo mnenj" ter poudaril, da se grški premier, ki potuje po Evropi ter se srečuje z vladami in institucijami, nedvomno bori za evropsko sodelovanje, ne za ločitev Grčije.
"To je zelo močno in dobro znamenje, ki ga odločno podpiram," je še izpostavil Schulz. Grški premier po njegovih besedah ponuja dialog, ki pa je podlaga za kompromis in konstruktivne rešitve.
Ob tem je predsednik parlamenta poudaril, da so običajni državljani Grčije v minulih letih plačali račun, sedaj pa je čas, da k rešitvi problema prispevajo tudi tisti, ki so v teh letih denar odnesli iz države. Načrti vlade, ki gredo v tej smeri, lahko po njegovih besedah računajo na stoodstotno podporo EU.
Grški premier se je danes v iskanju kompromisa o prihodnosti Grčije v Bruslju sestal s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, s predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom in s predsednikom parlamenta Schulzem.
Cipras in Schulz sta sicer le podala kratki izjavi za medije, na novinarska vprašanja pa nista odgovarjala. Izjav za medije po srečanjih z Junckerjem in Tuskom ni bilo, rokovali pa so se nasmejanih obrazov in v sproščenem vzdušju. Juncker je Ciprasa po poziranju za fotografe in kamere za roko odpeljal stran od medijev.
Tusk je sicer po srečanju s Ciprasom v sporočilu za javnost poudaril potrebo po takšni rešitvi za evropsko finančno pomoč Grčiji, ki bo sprejemljiva za vse članice, vpete v pogajanja. "Pogajanja bodo težka, terjala bodo sodelovanje in dialog ter odločna prizadevanja Grčije," je zapisal.
K temu je Tusk še dodal, da sta se s Ciprasom strinjala o pomenu enotnosti v EU glede drugih ključnih izzivov Evrope. Nova grška vlada je sicer v minulih tednih razgibala razpravo o Rusiji s pomisleki glede začrtane evropske politike do Moskve.
Iz komisije vsebinskega komentarja srečanja Junckerja in Ciprasa za zdaj ni bilo. Podpredsednik komisije Maroš Šefčovič je na novinarski konferenci o energetski uniji na kratko dejal le, da danes na kolegiju niso podrobno govorili o Grčiji ter da sta se Juncker in Cipras dogovorila za nadaljevanje razprave, a ne preko medijev.
Iz Bruslja je Cipras odpotoval v Pariz, kjer se bo popoldne srečal s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom.
Nova grška vlada želi zmehčati pogoje za finančno pomoč državi z argumentom, da bodo obstoječe proračunske in reformne zahteve Grčijo "deformirale, ne reformirale".
Vzporedno je na turneji po ključnih evropskih prestolnicah tudi grški finančni minister Janis Varufakis, ki je v minulih dneh obiskal Pariz, London in Rim, danes je na obisku pri Evropski centralni banki (ECB) v Frankfurtu, v četrtek pa se bo sestal z nemškim kolegom Wolfgangom Schäublejem.
Cipras in Varufakis na evropski turneji iščeta podporo za svoje ideje za kompromis o prihodnjem sodelovanju Grčije in evropskih posojilodajalcev, a odločitve bodo sprejemali finančni ministri držav v območju evra, ki se bodo predvidoma sestali na izrednem zasedanju naslednjo sredo, tik pred vrhom EU.
Grčija je od leta 2010 od evropskih posojilodajalcev prejela okoli 200 milijard evrov pomoči, zasebni upniki so ji odpisali 107 milijard evrov dolga. Drugi program pomoči se izteče konec meseca, državi že marca grozijo likvidnostne težave, tako da časa za dogovor o nadaljnjem sodelovanju Aten s partnerji v območju evra ni veliko.