Morse ocenjuje, da je vztrajanje glavnih igralcev iz organizacije proizvajalk nafte Opec, obsojeno na propad. Savdska Arabija zavrača pozive k zmanjšanju proizvodnje, ker želi uničiti konkurenco novih načinov pridobivanja nafte iz skrilavca, predvsem v ZDA. Vendar pa Morse meni, da je igra na dolgi rok izgubljena.
Savdska Arabija je leta 2013 v ZDA izvozila na dan 1,6 milijona sodov nafte, v tekoči zimi pa je povprečje padlo na 800.000 sodov na dan. Izvoz na Kitajsko pa se je od rekordnih vrednosti prepolovil. Nafta se je pocenila na 44 dolarjev za sod, preden se je 29. januarja podražila na 53 dolarjev, kar pa je po oceni Morsa, za katero stoji Citigroup, le začasno.
Citigroup ocenjuje, da bo cena nafte ob koncu drugega četrtletja padla na 35 dolarjev za sod, lahko pa tudi do le 20 dolarjev, preden se bo konec leta spet okrepila, konec leta 2016 pa dosegla okrog 66 dolarjev za sod.
Podobno je konec januarja ocenila banka Goldman Sachs, in sicer da se bo nafta do konca drugega četrtletja letos spustila na 37 dolarjev za sod, do konca leta pa bo okrevala nazaj na 65 dolarjev za sod. Nizke cene nafte lahko po Morsovem mnenju ogrozijo celo sam obstoj organizacije Opec.