Revija Reporter
Svet

Bundestag je Angelo Merkel še četrtič izvolil za kanclerko

STA

14. mar. 2018 10:34 Osveženo: 15:30 / 14. 3. 2018

Deli na:

Nemški parlament je Angelo Merkel danes znova izvolil za kanclerko. Zanjo je glasovalo 364 poslancev, 315 jih je bilo proti, devet se jih je vzdržalo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Merklova bo nemško vlado vodila že četrtič zapored.

V nemškem parlamentu so danes prisegli ministri nove nemške vlade, ki jo bo že četrtič doslej vodila Merklova. V novi vladi je 15 ministrov, ki prihajajo iz treh strank, Krščansko-demokratske unije (CDU), bavarske Krščansko-socialne unije (CSU) in socialdemokratov (SPD). Vlada se bo že popoldne sestala na prvi seji.

Vključno z Merklovo je v novi vladi sedem žensk in devet moških. Za to, da ta ne bo povsem spolno uravnotežena, je kriva predvsem CSU, ki v Berlin pošilja same moške. Povprečna starost ministrov je 51 let. Kljub prizadevanjem, da bi bila v vladni ekipi čim bolje zastopana nekdanja Vzhodna Nemčija, temu ne bo tako: poleg kanclerke bo iz nekdanje DDR le še ena ministrica.

Iz kanclerkine CDU bo v vladi šest ministrov. Ursula von der Leyen, ki je leta 2013 položaj zasedla kot prva ženska doslej v Nemčiji, ostaja obrambna ministrica. Ministrstvo za izobraževanje in raziskave je Merklova zaupala malo znani Anji Karliczek, 46-letni nekdanji direktorici hotela, ki je šele leta 2013 z izvolitvijo v bundestag prvič vstopila v zvezno politiko.

Precej bolj izkušena podpredsednica CDU Julia Klöckner, v katero v stranki polagajo velike upe, prihaja na ministrstvo za kmetijstvo in prehrano.

Najmlajši član vlade je 37-letni Jens Spahn, ki bo vodil ministrstvo za zdravje. Spahn velja za predstavnika konservativnejšega krila CDU in enega najglasnejših kritikov Merklove znotraj stranke, še posebej njene politike do beguncev.

Ministrstvo za gospodarstvo bo vodil Peter Altmaier, eden najtesnejših zaupnikov in zaveznikov Merklove, ki je od konca lanskega leta začasno vodil finančno ministrstvo. Vodenje kanclerskega kabineta pa je namesto Altmeierja prevzel Helge Braun, 45-letni anestezist iz Hessna.

SPD si je v koalicijskih pogajanjih uspela priboriti šest ministrstev, od tega tri ključna.

Glavna trofeja je finančno ministrstvo, na čelu katerega bo legendarnega Wolfganga Schäubleja nasledil dosedanji župan Hamburga Olaf Scholz, ki bo obenem podkancler. Scholz zatrjuje, da bo kot finančni minister vztrajal pri proračunski disciplini svojega predhodnika, spremembe pa naj bi prihajale na področju evrske in finančne politike EU.

Na zunanje ministrstvo se seli sedanji pravosodni minister Haiko Maas, znan predvsem po svojih jasnih stališčih proti ksenofobiji.

Ministrstvo za delo in socialo z večmilijardnim proračunom bo vodil Hubertus Heil, ki je bil doslej dvakrat generalni sekretar SPD. V vlado iz vrst SPD prihaja tudi dosedanja županja najbolj problematičnega berlinskega okrožja Neukölln Franziska Giffey, ki bo vodila ministrstvo za družino. Ministrstvo za okolje bo vodila Svenja Schulze.

Tudi bavarska CSU si je v koalicijskih pogajanjih uspela izboriti več, kot bi ji pripadalo zgolj po volilnem rezultatu. Iz njenih vrstah prihajajo trije novi ministri - dosedanji generalni sekretar CSU Andreas Scheuer bo vodil ministrstvo za promet in digitalno infrastrukturo, Gerd Müller ostaja na čelu ministrstva za razvoj, prvak CSU Horst Seehofer pa prihaja na čelo ministrstva za notranje zadeve, ki bo po novem odgovorno tudi za področji domovine in gradnje.

Seehofer je že napovedal hitrejši izgon zavrnjenih prosilcev za azil, še posebej neusmiljen bo do storilcev kaznivih dejanj, sicer pa že leta ostro kritizira politiko Merklove in terja določitev t. i. zgornje meje za begunce.

Treja velika koalicija Merklove

"Sprejemam izvolitev," je po objavi izida glasovanja dejala Merklova, ob kateri je bila njena 89-letna mati Herlind Kasner, prvič doslej pa je bil na glasovanju navzoč tudi njen soprog Joachim Sauer.

Merklova je po izvolitvi v bundestagu odšla v predsedniško palačo Bellevue k nemškemu predsedniku Frank-Walterju Steinmeierju, ki jo je uradno imenoval za kanclerko, nato pa je slovesno prisegla pred predsednikom parlamenta Wolfgangom Schäublejem, ki ji je zaželel "vse dobro na težki poti".

Že v petek bo Merklova odpotovala na prvi obisk v tujino v novem mandatu, in sicer v Pariz na srečanje s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.

63-letna vodja krščanskih demokratov je na čelu nemške vlade od leta 2005, tokrat pa bo že tretjič vodila veliko koalicijo, ki jo poleg konservativne unije CDU/CSU sestavljajo socialdemokrati.

Sestavljanje vladne koalicije je trajalo rekordno dolgo. Po volitvah septembra lani je skušala Merklova najprej oblikovati koalicijo z Zelenimi in liberalci, a so pogovori propadli, zato so sledila pogajanja s socialdemokrati.